Ana Sayfa Kent Haberleri Atamarket Ramazan Bağışlarını Bekliyor

Atamarket Ramazan Bağışlarını Bekliyor

Atakum Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Atamarket Gıda Bankası, ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarını bereketlendiriyor. Başkan Cemil Deveci, “‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi gereği bu Ramazan ayında Atakumluları, Samsunluları dayanışmaya ve AtaMarket’e bağış yapmaya davet ediyorum” dedi.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin seçim vaadleri arasında yer alan Karadeniz’in ilk ve tek gıda bankası AtaMarket, 29 Ekim 2020’de hizmete açıldı. Atamarket; hayırseverlerin ve paydaşlarının desteği ile ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına sağlıklı gıdaları ulaştırdığı gibi aynı zamanda da onların kalbine dokunmuş oluyor.

AtaMarket’in yararlanıcı sayısı yaklaşık 700’e ulaşırken, açıldığı günden 3 bin 490 alışverişin yapıldığı AtaMarket Gıda Bankası’nda; 66 bin 310 adet ürün ihtiyaç sahiplerine ulaştı. AtaMarket; 200 kalem gıda, temizlik ve giyim ürününü raflarına taşıyor.

AtaMarket’e nakdi destek vermek isteyen hayırseverler; Özgür Bölüşüm Derneği’nin hesabına bağış yapabilir ayrıca ürünleri kendileri satın alıp, Atamarket’e getirebiliyor.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER NASIL BELİRLENİYOR?
AtaMarket Koordinatörü Canan Taştan, “İhtiyaç sahibi aileler öncelikle Atakum Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidiyorlar. Belgeler isteniyor. Belgeleri tamamladıktan sonra kurulumuz hanedeki kişi sayısı ve gelir durumuna göre bir puanlama yapıyor. 75-200 puan arası bir sınırımız var. Kurulumuz puanladıktan sonra o liste buraya geliyor ve kart tanımlamaları yapılıyor. O listedeki ihtiyaç sahipleri 3 ila 6 ay boyunca faydalanmaya başlıyor” dedi. Canan Taştan, şöyle konuştu; “Şu anda 670 ihtiyaç sahibi var. İlk ihtiyaç sahiplerimiz bunlardan 600’üne yakın olanlar, 1 yıl boyunca faydalanma hakkı kazandı. Şu anda 3 ila 6 ay arası tekrar komisyon karar aldı. Diğer vatandaşlarımız da ‘faydalansın’ diye bir döngü yaptılar. O 3 ay kullananlar yine ileride kullanmaya başlayacak.”

ATAMARKET’E NAKDİ DESTEK VEREBİLİR ÜRÜN ALIP BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ
AtaMarket Koordinatörü Canan Taştan, “Nakdi yardım için IBAN’ımız var. Özgür Bölüşüm Derneği adında hayırsever vatandaşlar oraya para aktarabiliyor. Burada en çok yağ, çay, şeker gibi genel gıdalar ihtiyacımız olduğu için nakdi yardım ile biz bunu alıyoruz. Yararlanıcılarımızın taleplerine göre alışveriş yapıyoruz. Ayrıca 1 tane sıvı yağ alıp, bağış yapılabiliyor. Hiçbir şekilde makbuzsuz ne nakdi yardım alınıyor ne de gıda yardımı. Hepsi makbuz karşılığı kabul ediliyor” diye konuştu.

HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
Canan Taştan, sözlerini şöyle tamamladı; “Gıda Kurtarma Derneği ve TİDER bize çok yardımcı oluyor. Metro ve Migros önemli paydaşlarımızdan. Bize haftanın belirli günlerinde bağış yapıyor. Günlük tüketilebilecek yumurta, yoğurt gibi ürünleri bağışlıyorlar. Ayrıca Flo açıldığımız günden beri ayakkabı, bere, çanta gibi giyim eşyalarını paylaşıyor. İhtiyaç çok fazla, bizlere yardımcı olsunlar. Hayırseverlerden un, şeker, çay, pirinç ve yağ bağışları bekliyoruz.”

ATAMARKET PROJESİ’NİN AMACI NEYDİ?
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise, şu ifadeleri kullandı; “Aday olduğumda bu projeyi yapmıştım. Türkiye’nin ekonomik olarak darboğaza gittiği belliydi. Pandemiyi bilmiyorduk ama Türkiye ekonomik bir sıkıntı yaşayacaktı. Gıda Bankası bu işin yasal altyapısı, dünyanın her yerinde uygulanıyor. İktisadi krizlerden sonra uygulanmış bir yöntem. Karadeniz’de ilk, pandemi başladıktan hemen sonra Gıda Bankası ve onun altyapısı olan Özgür Bölüşüm Derneği ile paydaş olarak yaptık. Uluslararası dernekler var onlarla işbirliği yapıyoruz. Büyük gıda marketleri ile işbirliği yapıyoruz. Yaklaşık 700’ün üzerinde ailenin tüm ihtiyaçlarını Atakum Belediyesi’nin bütçesine dokunmadan dayanışmayla, yardımlaşmayla AtaMarket’ten gerçekleştiriyoruz. Atakum’da buna benzer yaptığımız her şeyin başına hem Atakum’un bir yarısı hem de Ata’nın adı AtaMarket, Ataçocuk ve Atatohum gidiyoruz.”

AMAÇ İŞ İNSANLARI, BAĞIŞÇI VE HAYIRSEVERLERLE PAYDAŞ OLMAK
Başkan Cemil Deveci, “Sadece hayırseverlerin gönlünden kopardıklarını verdikleri değil; iş adamları, iş çevrelerinden de alıyoruz. İş adamlarının yaptığı bağışlarda ‘vergi muafiyeti’ var. Vergilerinden düşebiliyorlar bu yönüyle avantajlı. Tümüyle yasal; yasanın aradığı tüm koşulları karşılıyoruz. Tümüyle şeffaf; markette olan her şey bilgisayar sistemine dahil, marketten yararlanabilenlerin belediyenin sosyal hizmetler ve diğer kurumları marifetiyle ihtiyaçlı aileleri tespit ediyoruz. Onlar geliyorlar arabalarını alıyorlar, ellerinde Atakart var, Neye ihtiyaçları varsa alıp gidiyorlar. Bir puan sistemi var o puan ne kadara tekabül ediyorsa onu kullanıyorlar. Bugüne kadar Samsunlu iş insanları, hayırseverler bakıp incelediler, bazıları gelip geçerken bakıyor hangi reyonda boşluk var. Oradaki ilgili arkadaşlar görüşüp yardımda bulunuyorlar. Bugüne kadar böyle eksiksiz bir dayanışma içinde geldik. Şimdi daha zor bir döneme gidiyoruz. Bu savaş ülkemizin içinde bulunduğu durumu biraz daha zorlaştırdı. Önümüzdeki ay mübarek Ramazan, yeni baştan bir çağrıda bulunmak istiyorum. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi gereği bu Ramazan ayında sevgili Atakumluları, Samsunluları dayanışmaya ve AtaMarket’e bağış yapmaya davet ediyorum.”

KANAL 362 VE TV KAYA’NIN ORTAK YAYINA KONUK OLDU
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, facebook/youtube Kanal 362 ve youtube TV Kaya’nın ortak yayınında ‘Atamarket Gıda Bankası’ hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Cemil Deveci, Hedef Halk Gazetesi Haber Editörü Noyan Alper Cabbar ve Köşe Yazarı Selçuk Kaya’nın sorularını cevapladı.

Yenimahalle Mahallesi 3075. Sokak No:17 İlkadım/Samsun adresinde ihtiyaç sahipleriyle buluşan AtaMarket, yaklaşan Ramazan ayı öncesi hayırseverlerden destek bekliyor.

‘ASKIDA EKMEK’ PROJESİ
CHP Parti Okulu’nda verilen sosyal sorumluluk projesi eğitimleri kapsamında Serhat Türkel, Taner Doğangüneş, Hatice Çakır, Emine Deniz, Necmi Yazıcı ve Mustafa Sarı’nın katkılarıyla ‘Askıda Ekmek’ projesi başlatıldı. Proje kapsamında her gün Ata Market’in raflarına konulan 100 ekmek, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor.

BAĞIŞÇILARA VERGİ AVANTAJI SAĞLIYOR
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözünden yola çıkarak Atakum Belediyesi’nce kurulan Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket, veren el ile alan elin birbirini görmediği örnek bir dayanışma sistemi olma özelliğini taşıyor.

İhtiyaç sahiplerine ulaşmak isteyen Samsunlu yardımseverler, Atakum Belediyesi’nin gıda bankacılığı paydaşı olan Özgür Bölüşüm Derneği’ne gıda, temizlik ve giyim ürünlerinin yanı sıra nakit bağışta bulunabiliyor. Dernek tarafından kayıt altına alınan tüm bağışlar, AtaMarket Gıda Bankası’nın rafları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor.

Ticari faaliyet yürüten kişi ya da kurumlar, ticaretini yaptıkları ya da sosyal sorumluluk amacıyla satın aldıkları gıda, temizlik ve giyim ürünlerini, Özgür Bölüşüm Derneği’ne, “İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibareli fatura keserek belge karşılığında bağışlayabiliyor. Bağışa konu olan ürünlerin maliyet bedeli, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/10. maddesi uyarınca gelir ya da kurumlar vergisine tabi işletmeler tarafından gider gösterilebiliyor. Bu mevzuat kapsamında AtaMarket’e yapılan bağışlar, yardımseverlere vergi avantajı sağlıyor.

AtaMarket Gıda Bankası’na nakdi bağış yapmak isteyenler bağış bedelini, Özgür Bölüşüm Derneği’nin Halkbank Atakum Şubesi’nde bulunan TR75 0001 2001 2110 0016 1001 26 IBAN numaralı hesabına havale ya da EFT yoluyla ulaştırabiliyor.

DİĞER HABERLER

Erhan Usta’nın ‘EYT Çözüm Planı’nı Meral Akşener Açıkladı

TBMM'de Grup Toplantısı'nda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'EYT Çözüm Planı'nı açıkladı. Meral Akşener, sığınmacı ve kontrolsüz göç politikası, hayalleri hayal olan...

Engelliler İstihdam Engeline Takılıyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de engelli vatandaşların sorunları üzerine konuşma yaptı. Engelli vatandaşların her geçen gün yoksullaştığını savunan Yaşar, engelli maaşlarının en...

Pancar Üreticisi Borç Kıskacında

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, şeker pancarı üreticisinin icralarla boğuştuğuna dikkati çekti. Çarşamba Şeker Fabrikası'nın üretime yeniden geçmesi için mücadele verdiklerini ancak bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

Erhan Usta’nın ‘EYT Çözüm Planı’nı Meral Akşener Açıkladı

TBMM'de Grup Toplantısı'nda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'EYT Çözüm Planı'nı açıkladı. Meral Akşener, sığınmacı ve kontrolsüz göç politikası, hayalleri hayal olan...

Engelliler İstihdam Engeline Takılıyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de engelli vatandaşların sorunları üzerine konuşma yaptı. Engelli vatandaşların her geçen gün yoksullaştığını savunan Yaşar, engelli maaşlarının en...

Pancar Üreticisi Borç Kıskacında

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, şeker pancarı üreticisinin icralarla boğuştuğuna dikkati çekti. Çarşamba Şeker Fabrikası'nın üretime yeniden geçmesi için mücadele verdiklerini ancak bu...

Terme Pide Evi’nin İhalesi 18 Mayıs’ta

Terme Belediyesi, kente yeni bir yaşam alanı ve sosyal tesis kazandırmak hedefiyle projelendirdiği 'Yaşam Alanı ve Pide Evi' projesinin pide evi kısmını yap-işlet-devret modeli...