Atakumlu Yabancılara Çözüm Ofisi Kuruldu

0

Samsun’un Atakum İlçesi’ne çeşitli ülkelerden başta eğitim amaçlı olmak üzere iş, aile, geçici koruma ve zorunlu göç gibi nedenlerle gelen yabancıların kent hayatına katılımı sürecine destek vermek, karşılaştıkları sorunları değerlendirmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Atakum Kent Konseyi Yabancılar Dayanışma ve Yardımlaşma Komisyonu kuruldu.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko, derneklerinin üç yıldır verimli çalışmalara imza attığını ifade ederek, “Mustafa Kemal Atatürk, Ukrayna için şu ifadeleri kullanmış: ‘Kuzey’e dikkatle bakın. Orada deniz var. Eğer bir an için orada deniz olmadığını düşünürseniz iki ülkenin ne kadar yakın olduklarını görürsünüz’ ifadelerini kullanmış. Birlikte güçlüyüz” diye konuştu.

ÖRNEK ÇALIŞMA OLACAK
Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, “Karadeniz Bölgesi’nde ilk olan bu komisyon; Ukrayna, Rusya, Irak, Suriye, Etiyopya, Kosova, Bosna Hersek, Endonezya gibi birçok ülkeden işi, ailesi ya da geçiçikoruma, zorunlu göç gibi nedenlerle Samsun’a gelen ve Atakum’da ikamet eden insanlara destek vermek amacıyla kuruldu. Hem onların yaşamlarına destek vermek, yaşam standartlarını geliştirmek hem de çocuklarının üzerinden giderek onlara destek olmak adına komisyon çok yararlı işler yapacaktır. TÜİK verilerine göre, bünyesinde en çok yabancı nüfus barındıran şehirler arasında Samsun’un 6’ncı sırada olduğunu görüyoruz. Şu anda Samsun’da 32 bin 963 yabancı uyruklu vatandaş yaşıyor. Büyük bir bölümü de Atakum’da ikamet ediyor. Kimi öğrenci, kimi yatırımcı, kimi çalışan, kimi ise geçici koruma ya da zorunlu göç gibi konular nedeniyle Atakum’da ikamet halinde. Öncelikle çocuklar olmak üzere yaşanan sorunların çözümünde tek bir merkezden ilgili ve yetkililere ulaşarak, barışın, dayanışmanın ve sevginin kenti Atakum’da dünyaya örnek bir çalışma yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Atakum Kent Konseyi Yabancılar Dayanışma ve Yardımlaşma Komisyonu Ofisi açılışına CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Yöneticisi Hasan Akın Özel, Atakum Kent Konseyi Yabancılar Dayanışma ve Yardımlaşma Komisyonu Başkanı Sefa Akkoyunlu ve çok sayıda yabancı uyruklu komisyon üyesi ile yabancı Atakum sakinleri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz