Atakumlu Öğrencilere Müjde ‘Gençlik ve Bilim Merkezi’

0

Samsun’un Atakum İlçesi’nde yarım kalan atıl durumdaki bina Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi’ne dönüştürülüyor. Başkan Cemil Deveci, “Üniversite gençliğinin ihtiyaçlarına cevap verecek çok amaçlı bir yapı olacak” dedi.

Atakum Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü, 2017 yılında pazar yeri ve katlı otopark yapımı amacıyla inşaatına başlanan ancak tamamlanmayan yapıyı, ‘Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi’ olarak yeniden projelendirerek inşaat çalışmalarına başladı.

Cumhuriyet Mahallesi, 38. Sokak’ta merkezi bir noktada bulunan Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi inşaatı çalışmalarını ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kütüphane, etüt merkezi ve ders çalışma alanların oluşturulacağı müjdesini verdi.

24 SAAT AÇIK ‘MERKEZ’
Merkez içerisinde kitap kafe, kütüphane, iki adet çok amaçlı toplantı ve konferans salonu, iki adet kafeterya, atölyeler, etüt merkezi, sınav dönemlerinde 24 saat açık kalacak ders çalışma alanları ile kadın el emeği ürünleri mağazası yer alacak.

PAZARCILAR İSTEMEDİ
Başkan Cemil Deveci, inşaatın 2017 yılında 2,4 milyon TL harcandıktan sonra yarım kaldığını belirterek, “Buranın değerlendirilmesi lazımdı. Pazar yeri olarak çok kullanışlı değildi. Pazarcılar da istekli değildi ve ihtiyacı karşılamıyordu. Çünkü burası şehrin çok merkezi bir yeri. Yukarıda Lozan Parkı, burada da Banda Aceh Parkı var. Önü hemen denize açılan, merkezi güzel bir nokta” dedi. Deveci, “Temmuz, Ağustos ayları gibi, yazın ikinci yarısında çalışmalarımızı bitirmeyi planlıyoruz” diye ekledi.

ÜNİVERSİTELİLERİN DERS ÇALIŞMA MERKEZİ OLACAK
Atakum’daki öğrencilerin böyle bir alana ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başkan Deveci, “İçinde 20-25 bin kitabın olacağı bir kütüphanede Tıp Fakültesi ve Fen Bilimleri Fakülteleri’nden öğrencilerin piyasada bulamadıkları ve çok pahalı olan ders kitapları da yer alacak. Aynı zamanda içinde bulunan kafelerde buluşabilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve birbiriyle görüşebilecekleri hem de ders çalışabilecekleri, internet altyapısının güçlü olduğu, 100-150 kişilik toplantı ve sohbet salonlarının da bulunacağı çok amaçlı bir salon düşünüyoruz. Aynı zamanda örneğin gelir düzeyi düşük, çalışarak ekmeğini kazanmak isteyen matematik bölümü son sınıf bir öğrencinin öğrencilerine ders verebileceği alanlar da oluşturacağız” diye konuştu.

40 ATÖLYE-SINIF OLACAK
Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi içerisinde meslek edindirme kurslarının da yer alacağını belirten Cemil Deveci, “Yaklaşık 40’a yakın çalışma atölyeleri ve sınıfları oluşturuyoruz. 30 yaşın altındaki gençlere hem mesleki eğitim vereceğiz, hem de üniversitelerimiz, Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR ve Halk Eğitim gibi paydaşlarımızla burada mesleki eğitim kurslarında eğitimini tamamlamış gençlerimizi istihdama yönelik işbirliği sergileyeceğiz. İçerisinde resim atölyeleri, galeriler ve kafe işletmeleri barındıran kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacak bir Gençlik ve Bilim Merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. Buraya tarihimizin en güçlü isimlerinden, eğitimde en çok emeği olan, cumhuriyetimizin en öncü isimlerinden birinin adını vereceğiz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Cemil Deveci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yaklaşık 600 kişilik bir çok amaçlı salon var. Onu da projelendirdik. Hibe kredi konusunda başvurumuzu yaptık. Büyük ihtimalle 1-2 ay içerisinde oranın da inşaatına başlayacağız.”

YARIM KALAN İNŞAATLARI TAMAMLAYACAĞIZ
Başkan Cemil Deveci; “Ben bu dönem önceki belediye başkanları tarafından yarım bırakılmış inşaatların hepsini tamamlayacağım. Çünkü buralara ciddi paralar harcanmış. Bu rakam yaklaşık 20 milyon TL civarında ve milli servet. 15-20 milyon da biz harcayarak bu yarım kalmış tesisleri halkın kullanımına sunacağız” dedi.

İŞSİZLİK HAD SAFHADA
Başkan Deveci, “Pandemi dönemi ve işsizlik had safhada. Dün işi gücü olan, sosyal bir yaşantısı yerinde olan insanlar bugün akşam yemeği sıkıntısı çekiyorlar. Çocuklarına harçlık verme zorluğu içerisindeler. Biz belediyeyiz yok sayamayız, görmezden gelemeyiz. Bütçemizin önemli bir bölümünü onlara ayırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz