Atakumlu Kadınlar Emek Pazarı’nda Buluştu

0

Atakumlu kadınların el emeği ürünlerini ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Kadın El Emeği Pazarı açıldı. Başkan Cemil Deveci, “Kadınlar ürettiği el emeklerini kooperatif marifetiyle internet üzerinden satışını yapacağız” dedi.

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin işbirliği ile Mimarsinan Mahallesi Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer Parkı’nda açılan Kadın El Emeği Pazarı, kadın emeği ile ortaya çıkan ürünlerin ekonomiye kazandırıyor, Atakumlu kadınların aile bütçesine katkı sunmalarına imkan tanıyor.

Pazarda takı ve aksesuardan çiniye, geri dönüşüm ürünü sepetlerden hediyelik eşyalara, yöresel gıda ürünlerinden kıyafetlere kadar geniş bir ürün yelpazesi Samsunluların beğenisine sunuluyor.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, tezgahları tek tek gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Atık malzemelerden imal edilen ürünleri yakından inceleyen Deveci, pazardaki kadın girişimcilerden alışveriş yaptı.

KADIN KOOPERATİFİ KURULDU
Başkan Deveci, kentteki kadınlar tarafından oluşturulan Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kuruluş sürecinin tamamlandığını açıkladı. Deveci, “Kentte kadınlar tarafından imal edilen el emeği ürünler Atakum Belediyesi tarafından Türkiye ve dünya pazarına ulaştırılacak” dedi. Deveci, şöyle konuştu; “Kadınların korona sürecinde evde kalmaları da bunu teşvik etti. Daha evvel bizim kültür evlerimizde, atölyelerimizde yapıyorlardı. Şimdi her evin odası, küçük orta ölçekli bir atölye.”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, kentteki kadınların evlerinde ürettiği aksesuar, çanta, giyim, gıda ve geri dönüşüm ürünlerinin her pazar günü satışa sunulacağı Kadın El Emeği Pazarı’nın açılışını yaptı.

BU HAFTA CUMA AÇILACAK
Kadın El Emeği Pazarı, 27-28 Haziran’da üniversite sınavları süresince uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 26 Haziran Cuma günü açılacak. Sonraki haftalarda ise, kadın girişimciler tezgahlarını pazar günleri açmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz