Atakum’da Pandemi Dönemi Çalışmaları

0

EVDEN KALANLARA WHATSAPP SİPARİŞ HATTI
Atakum Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren “evde kalın” çağrılarına uyan, koronavirüsten korunmak ve salgının yayılmasını önlemek için bireysel önlemler alan yurttaşlar için WhatsApp sipariş hattı oluşturdu. Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim tarafından oluşturulan hat, tüm ülkeye yayıldı. Gençler, sipariş hattı sayesinde binlerce Atakumlu’nun market ve eczane ihtiyaçlarına koştu. Sipariş hattı aynı zamanda işaret diliyle de iletişim kurabilecek altyapıya ulaştırıldı. Böylece işitme engelli yurttaşlara da görüntülü olarak işaret diliyle ihtiyaçlarını Atakum Belediyesi’ne iletti.

DAYANIŞMA KOLİLERİ ULAŞTIRILDI
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayı içerisinde toplumsal dayanışma çağrısı yaptı. Kentte evinden çıkamayan ve yardıma muhtaç durumdaki yurttaşların gıda ve insani desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Deveci Samsunlu hayırseverlere, “Bugün elinizi uzatmayacaksanız ne zaman uzatacaksınız? Toplumsal dayanışmaya, sizin birikiminize ihtiyaç var. Yardıma muhtaç yurttaşlarımıza, hemşehrilerimize elinizi uzatın” çağrısında bulundu. Başkan Deveci’nin bu çağrısı kısa zamanda karşılık buldu. İhtiyaç sahipleri ve hayırseverler arasında köprü olan Atakum Belediyesi ekipleri binlerce haneye dayanışma kolisi ulaştırdı.

SOKAK CANLILARI DESTEK EKİBİ
Atakum Belediyesi, koronavirüs önlemleri nedeniyle kafelerin kapatılması, restoranlardaki servis sayısının azaltılması ve yurttaşların ‘evde kal’ anonslarına uyarak sokak canlılarını besleyememesiyle aç kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan sokak hayvanlarını da yalnız bırakmadı. İlçedeki 16 mamamatikte düzenli mama ve su takviyesi yapılırken, yeni üretilen mini mama hazneleri ile can dostların besleme noktalarının sayısı 135’e yükseltildi. Sokakta yaşayan patili dostlar için oluşturulan Sokak Canlıları Destek Ekibi ile mama odaklarında düzenli besleme çalışması yapıldı.

KADINLAR MASKE ÜRETTİ, ÜCRETSİZ DAĞITILDI
Pandemiyle mücadelede 4 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan genelgeyle pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi. Maske tedariğinde zorluk yaşanan günlerde Atakumlu kadınlar toplum sağlığı için emek birliği yaptı. Atakum Belediyesi’ne bağlı Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi ve kültür evleri çalışanları ile dikiş dikmeyi bilen gönüllü kadınlar mevcut atölyelerin hepsinde maske üretimine başladı. Üretimi tamamlanan ve hijyenik koşullarda paketlemesi yapılan on binlerce maske başta sağlık emekçileri olmak üzere Atakumlulara ücretsiz biçimde ulaştırıldı.

TÜRKİYE’DE İLK ‘ŞEFFAF MASKE’
Atakum Belediyesi kültür evleri çalışanları ve gönüllü kadınlar imalatını yaptıkları şeffaf maskeler ile işitme engelli yurttaşların yaşamına dokundu. Türkiye’de ilk kez Atakum’da üretilen şeffaf maskeler, işaret dili kullanan işitme engellilerin koronavirüs salgını döneminde karşı karşıya kaldıkları iletişim sorununu çözdü. Şeffaf maskeler, jest ve mimiklerin takibinin yanı sıra dudak okuyabilmeye olanağı tanıması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanındaki işitme engelli yurttaşlar tarafından yoğun olarak talep edildi. Atakum Belediyesi, taleplerin hepsine karşılık vererek şeffaf maskeleri ülkenin her noktasına ulaştırdı.

PSİKOLOJİK DAYANIŞMA PLATFORMU KURULDU
Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde kaygı ve endişe kontrolü sağlayamayan, psikolojik sorunlar yaşayan yurttaşlara destek sağlıyor. Platform, bugüne dek binlerce çağrıya cevap vererek Atakumluları koronavirüsün psikolojik etkilerinden korumak için çalışmaya devam ediyor.

ATAKUM İÇİN EVDE SPOR VAR
Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde izole olan Atakumluların evde de spora devam edebilmeleri için Atakum Belediyesi “Evde Spor Var” video eğitim programı hazırladı. Atakum Belediyesi’nde görevli spor eğitmenleri, evde uygulanabilecek spor egzersizlerini sosyal medya aracılığıyla Atakumlulara ulaştırdı.

YAZLIK EVLERİN KAPILARI İYİLİĞE AÇILDI
Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Atakum’da yazlık evlerin kapıları iyiliğe açıldı. Hastanelerde salgın mücadelesi için 7 gün, 24 saat görev yapan ve Atakum’da sayıları 7 bini aşan sağlık emekçilerinin bulaş riski nedeniyle evlerine gidemedikleri dönemde, ikinci konut sahibi Atakumlular evlerini sağlık çalışanlarına tahsis etti.

PANDEMİDE İLK BAYRAM KUTLAMASI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100. yılı koronavirüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Atakum’da balkonlarda kutlandı. İlk defa pandemi kısıtlamalarının gölgesinde kutlanan bayramda ilçe sakinleri, Atakum Belediyesi’nin üstü açık otobüsle bando turu, marş çalan araçları ve Lozan Caddesi’ndeki İstiklal Marşı töreni ile kentin dört bir yanında coşku dolu anlar yaşadı. Evlerinde kalan minikler, pencere ve balkonlarını 23 Nisan’ın 100. yılı için bayraklarla rengarenk süsledi.

ESNAFA HİJYEN DESTEĞİ
Bakanlar Kurulu tarafından alınan koronavirüs sürecinin normalleşmesine yönelik kararların ardından Atakum esnafına hijyen desteği sağladı. Çalışmalar kapsamında, 11 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren sosyal mesafe kurallarına göre hizmete yeniden başlayan 170 berber, kuaför ve güzellik salonunun dezenfeksiyonu gerçekleştirildi. İş yerlerine içerisinde Atakum Belediyesi atölyelerinde üretilen maskeler ile dezenfektan ve koronavirüsle ilgili bilgilendirici içeriklerin yer aldığı broşürlerden oluşan ‘Hijyen Kiti’ de hediye edildi.

MOBİL NOKTALAR YURTTAŞIN HİZMETİNDE
Atakum Belediyesi, koronavirüs sürecinde Atakumluların belediyeye gelmeden hizmet alması için bir yeniliği daha hayata geçirdi. İnternet üzerinden hizmet kapsamını genişleten Atakum Belediyesi, kentin işlek noktalarında da 6 adet mobil merkez kurdu. Yurttaşlar, kalabalık ortama girip koronavirüs tehlikesi yaşamadan, açık havada işlemlerini gerçekleştirdi.

BAYRAM COŞKUSU YİNE SOKAKLARA TAŞTI
Atakum Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlatmasının 101. yıldönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara taşıdı. Kuva-yı Milliye sahnesine dönüştürülen TIR ile kentin birçok noktasında tiyatro oyunu sergilendi. Üstü açık otobüs, marş çalan araçlar ve programa gönüllü olarak katılan vosvos kulüp üyeleri, klasik otomobillerle ilçenin dört bir yanına ulaştı. Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ile kırmızı beyaz renklerle donatılan araçlar marş ve müzik yayını yaptı.

HATIRALARI AĞAÇLARDA YAŞAYACAK
Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, pandemi döneminde yaşamlarını yitiren sağlık çalışanlarının isimlerini Atakum Kent Ormanı’ndaki meşe ağaçlarına verdi. Doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı, sağlık teknisyeni, hastabakıcıların yanı sıra hastanelerin farklı birimlerinde görev yaparken hayatını kaybeden 42 kahraman sağlıkçının ismi Atakum’da ölümsüzleşti. Sonraki aylarda Atakum Kent Konseyi, Atakum Belediyesi ve Samsun Tabip Odası iş birliği ile toplamda 6 bin 200 metrekarelik iki alanda Sağlık Şehitleri Ormanı oluşturuldu. Onlarca fidan, sağlık şehitlerinin adıyla toprakla buluştu.

LGS’YE GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE VE SU DESTEĞİ
Atakum Belediyesi, koronavirüs salgını önlemleri altında gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav öncesi ilçedeki gençlerin yanındaydı. Atakum’da sınav merkezi olarak belirlenen 35 okulu, sınav oturumundan önce dezenfekte eden Atakum Belediyesi; sınav girişine de stant kurarak öğrencilere Atakum Belediyesi Kültür Evleri’nde kadın dayanışması üyelerince üretilen yaklaşık 4 bin adet maskenin yanı sıra bardak su dağıttı, el dezenfektanı kullanmalarını sağladı.

BELEDİYE TESİSLERİNDE QR KODLU MENÜ DÖNEMİ
Koronavirüs önlemleri kapsamında Samsunluların yoğun şekilde faydalandığı Atakum Belediyesi tesislerinde konukların sağlığını korumak için tesislerde QR kodlu menü uygulamasına geçildi. Samsunlular, sipariş vermek için menülere dokunmadan, dijital ortamdaki menüye kendi akıllı telefonları ile kolayca erişim sağladı.

KARANTİNADAKİ YURTTAŞLARA SICAK YEMEK ULAŞTIRILIYOR
Atakum Belediyesi, PCR testi pozitif çıkmış veya temaslı olmaları nedeniyle karantinada olan Atakumlulara ücretsiz sıcak yemek ulaştırıyor. Atakum Belediyesi tesislerinde hazırlanan sıcak yemekleri temassız teslimatla yurttaşlara ulaştıran ekipler, 23 Kasım 2020- 31 Mart 2021 tarihleri arasında 2 bin 853 hanede 8 bin 854 yurttaşa destek sağladı.

HASTANE ULAŞIM DESTEĞİ
Atakum Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde hastane randevusu olan ancak toplu taşıma araçlarına ulaşım zorluğu yaşayan yurttaşlara ulaşım desteği sağlıyor. Yolcusunu hastaneye götüren ekipler randevu sonrasında evine geri bırakıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz