Atakum’da İşitme Engellilere Alışveriş Desteği

0

Samsun’un Atakum İlçesi’nde cokoronavirüs salgını nedeniyle kendilerini evde izole etmek zorunda kalan dezavantajlı bireyler, belediyenin WhatsApp hattına ulaşarak market ihtiyaçlarını bildiriyor.

Oluşturulan sipariş listeleri tedarik edilerek 60 yaş üstü, hamile ve engelli yurttaşların adreslerine teslim ediliyor. İlçe sakinleri kapıda kredi kartı ya da nakit olarak ödeme yapabiliyor. Uygulamada, engellilerin yaşamını kolaylaştıran yeni bir düzenlemeye gidildi.

İŞARET DİLİ İLE İLETİŞİM KURULACAK
İşitme engelli ilçe sakinleri, ‘0543 447 04 93’ numaralı görüntülü WhatsApp hattını arayarak siparişlerini işaret dili ile oluşturabilecek. Temel gıda malzemelerine yönelik market alışverişleri, belediye görevlileri ve Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından kapıda ödeme olanağı ile engelli yurttaşların adresine ulaştırılacak. İşitme engelliler dışındaki diğer dezavantajlı bireyler, ‘0552 963 02 30’ numaralı WhatsApp hattı üzerinden siparişlerini oluşturmaya devam edebilecek.

5 BİN ÇAĞRI, 2 BİN FİZİKSEL DESTEK
İşaret Dili Çevirmeni Tugay Kurtgözlü, “8 ay içinde yaklaşık 5 bin görüntülü çağrı aldık, 2 bin kişinin fiziksel olarak yanında bulunduk. Görüntülü çağrıların haricinde ihtiyaç durumunda işitme engellilerin yanlarında bulunup onlara tercümanlık konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

Atakum’da bin 600 işitme engelli yaşıyor. Dezavantajlı bireylere yönelik uygulamaları ile dikkat çeken Atakum Belediyesi, birçok alanda işitme engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor.

Atakum Belediyesi’nin WhatsApp hattına ulaşarak market ihtiyaçlarını bildiren 60 yaş üstü, hamile ve engelli yurttaşların, siparişleri adreslerine teslim ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz