Atakum’da Çevre Dostu Proje

0

Atakum Belediyesi, ‘Doğaya Sen de Bir Şans Ver’ isimli projesi kapsamında ilk deneme üretimini gerçekleştirdi.

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü işbirliğiyle hayata geçecek proje sayesinde evsel atık, pazar yerlerinden toplanan sebze ve meyve atıkları, yemek atıkları, belediyenin düzenli olarak gerçekleştirdiği park ve bahçe temizliğinden elde edilen kuru ağaç dallarının öğütülmesiyle elde edilen talaş özel bir sistem sayesinde 24 saat işlemden geçtikten sonra doğal gübre ile sokak hayvanları için mama haline getirilecek.

Her işlemde yaklaşık 900 kilo mama ile 1 ton doğal gübre elde edilecek. Geri dönüşüm sayesinde günde 1.5 ton atık geri kazandırılarak hem toprağı zenginleştirecek hem de sokak hayvanları için besin değeri yüksek mamaya dönüşecek.

Atakum Belediyesi, evsel ve bahçe atıklarını dönüştürerek doğal gübre ile sokak hayvanları için mama üretimi denemesini başarıyla tamamladı.

ATIKLAR DOĞAYA KAZANDIRILACAK
Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala, “Dal, budama ve çim gibi atıklarımızı öğütme makinasında öğüttükten sonra diğer makinamızda yine öğütüp bir enzimle beraber kompost haline getireceğiz ve doğaya kazandırmış olacağız. Hem pazardan çıkan atıkların değerlendirilmesi sağlanacak. Diğer taraftan sokak hayvanlarımıza mama vermek için de yine kalan yemekleri kullanacağız. Amacımız, çöpe giden atıkları azaltarak yeniden kazanımını sağlamak” dedi.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ise, “Tarım toprağını geliştiren, yenileyen, verimliliğini arttıran çevre dostu bir gübre oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

SOKAK CANLARINA BESİN DEĞERİ YÜKSEK MAMA
Başkan Deveci, “Özellikle mutfaklarımızda, lokantalarımızda arta kalan yemekleri sokak hayvanlarımız için besin değeri yüksek, onların zevkle yiyebileceği mamaya dönüştüreceğiz. Hem yemeklerimiz değerlenecek, hem doğamız temiz tutulacak hem de kent yaşamımızın bir parçası olan sokak canlıları beslenmiş olacak. Doğadan aldığımızı doğaya vererek, doğadan ve vatandaşlarımızdan aldığımızı da işleyip hayvanlarımıza yedirerek Atakum Belediye bütçesinden tasarruf edebileceğiz. Ayrıca hem kentimizin kirlenmesini hem de evsel atıkların israf olmasını engelleyeceğiz. Bunun yanında yemeklerimizi de paylaşacağız. Makinelerde işleyebileceğimiz 1,5-2 ton ham maddemiz var. Samsun’daki diğer ilçelerdeki pazar atıklarını alabilir, bu ham maddeyi arttırabiliriz” sözlerini kaydetti.

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Dönem Başkanı Dr. Merve Kaynar ise, çevre dostu olmasının yanı sıra sokak hayvanlarının da ihtiyaç duyduğu mamayı sağlayacak olan projeye destek vermekten mutluluk duyduklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz