Atakum Yalı Kafe İçin Mahkemeden Durdurma Kararı

0

CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, AK Partili Büyükşehir Belediyesi’nin Yalı Kafe yerleşkesine yapmayı planladığı Millet Kıraathanesi ile ilgili mecliste kabul edilen imar planı hakkında açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildiğini açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum Belediyesi’nin kullanımında olan mülkiyeti İller Bankası’na ait Yalı Kafe’nin kullanım hakkını önce İller Bankası’ndan devralmış, 27 Ağustos 2020 tarihinde ise yerleşkeye Millet Kıraathanesi yapmak için yıkıma başlamıştı. CHP’li meclis üyeleri de, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Millet Kıraathanesi için alınan imar planına yürütmenin durdurulması konusunda dava açmıştı. Mahkeme, imar planlarının yürütmesini durdurdu.

YALI KAFE VİRANE HALE GETİRİLDİ
CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı. Özçelik, “Atakum’a mal olmuş, Atakum halkının uğrak yeri haline gelmiş, sahilde nefes alabildiğimiz, ailemizle, arkadaşlarımızla çay içip, yemek yediğimiz Yalı Kafe maalesef Atakum halkının elinden alınmıştı. Burası Büyükşehir Belediyesi’nce imar değişikliği yapılarak Millet Kıraathanesi olarak imar planına işlendi. Sonra da buradaki peyzaj düzenlemesi, kamelyalar ve sosyal alanlar yıkılarak, virane hale getirildi” dedi.

ATAKUM’A YALI KAFE’Yİ GERİ VERİN
CHP’li Başkan Özçelik, açıklamasında şunları kaydetti; “Büyükşehir Belediyesi’nin burayı Millet Kıraathanesi yapan kararına Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimiz itiraz ederek konuyu yargıya taşımışlardı. Yargı da; “Hukuka aykırı olarak verildiği tespit edilen plan değişikliğinin uygulanması durumunda, taşınmazın mülkiyet ve kullanım haklarının olumsuz etkilenecek olması ve ortaya telafisi güç imkansız zararların çıkabileceği” nedeniyle 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararının yürürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Yargının verdiği bu karar, Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk tanımadan, biz yaparız ve olur anlayışının açık bir beyanıdır. Bu arada, Büyükşehir Belediyesi’nin 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararını tekrar meclis gündemine getireceği öğrenilmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin bu hukuk tanımaz kararından vazgeçip, maalesef her şey yıkılarak harabe hale getirilen Yalı Kafe’nin yeniden Atakum Belediyesi’ne devredilerek Atakum halkının, tüm Samsun halkının kullanımına geri verilmesi en doğru karar olacaktır” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz