Atakum Semalarında Turnalar Kanat Çırptı

0

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine ABD ordusu tarafından atılan atom bombası nedeniyle 200 binden fazla insan yaşamını yitirdi, yüz binlercesi de sakat kaldı.

6 Ağustos 1945’te gerçekleşen ve insanlık tarihinin en büyük trajedileri arasında yer alan Hiroşima’nın 75. yıl dönümü Samsun’da Atakum Belediyesi ve Atakum Eğitim Kooperatifi’nin (ATEK) gerçekleştirdiği ‘origami etkinliği’ ile anıldı.

ÇOCUKLARLA ETKİNLİK
Şehit Pilot Ümit Özer Parkı’nda “Atakum’da turna kuşları barış için kanat çırpıyor” sloganı ile gerçekleştirilen etkinliğe katılan yetişkin ve çocuklar, origamistler Enes Kılıç ve Melek Kılıç eşliğinde Japon kağıt katlama sanatı origami öğrendi. Renkli kağıtları defalarca katlayarak turna kuşu figürlerine dönüştüren katılımcılar, etkinliğin sonunda kuşları ip üzerine dizerek dünya barışı için temsili olarak uçurdu.

MİNİK ELÇİLERE ATATÜRK KİTABI
Yeni normalleşme dönemi kuralları uygulanarak açık havada gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar keyifli vakit geçirmelerinin yanı sıra barış için Atakum’dan tüm dünyaya mesaj ulaştırmanın mutluluğunu yaşadı. Öte yandan origami etkinliğini ziyaret eden Atakum Belediye Başkanvekili Ümit Bektaş da tüm Atakumlu minik barış elçilerine ‘Gençler için Atatürk’ isimli kitabı hediye etti.

Hattat Halil İbrahim Bayram da tüm katılımcılara isme özel kitap ayraçları hazırladı. Atakum 55 Engelliler Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Deniz Bora, katılımcı minikler için yüz boyama etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinlikte üretilen bin kağıt turna kuşu, dünya barışına katkı sağlamak için Atakum Belediyesi Şehit Pilot Ümit Özer Parkı’nda sergilenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz