Atakum Sahilini Deniz Yutuyor

0

Samsun’un Atakum’un İlçesi’nde bulunan Çatalçam sahilini deniz yutmaya devam ediyor. Bölgedeki erozyonu Büyükşehir Belediyesi sahile yaptığı dolgularla önlemeye çalışıyor.

19 Mayıs İlçesi’ne Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yapılmasının ardından Atakum sahilinde erozyon başladı. Uzmanlara göre barınak dalga akış yönünü değiştirdi, 19 Mayıs’tan Atakum’a kadar olan sahil şeridi tehlikeye girdi.

Erozyonun en yıkıcı etkileri ise Çatalçam sahilinde görülüyor. Deniz, sahili her yıl adeta küçük küçük yutuyor. Büyükşehir Belediyesi ise, bölgedeki erozyonu denize yaptığı dolgularla önlemeye çalışıyor.

SAMÇEP’TEN ÖNLEM ÇAĞRISI
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, önlem çağrısı yaptı. Özdağ, “Atakum Çatalçam sahilinde kıyı erozyonu samsun kent merkezi yönünde devam ediyor. Ayrıca kıyı boyunca aşırı yosunlaşma ve deniz içerisinde çürüme, kokuşma başlamış durumda. Atakum sahillerimiz, kumsallarımız yok olmaya devam ediyor. Atakum Çatalçam, Taflan sahillerinde halk ve çevre sağlığı açısından gerekli önlemler acilen alınmalıdır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz