Atakum Sahilinde Faciaya 1,5 Metre Kaldı!

0

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’ne inşa edilen Dereköy Balıkçı Barınağı’nın Atakum sahilinde meydana getirdiği erozyon devam ediyor. Bölgeye inşa edilen tahkimatlar, davalık olan ve durdurulan sahil yolu ise tahribatın boyutunu daha da artırıyor.

Hedef Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aziz Yener Cabbar, kıyı erozyonunun yaşandığı bölgede inceleme yaptı.

Karadeniz’in yolu yutmasına sadece 1,5 metre olduğu görülürken, çevrede yaşayan vatandaşlar dehşete düşüren manzara karşısında çağrı yaptı. Sahil yolunun trafiğe açık olması ve herhangi bir önlem alınmamış olması da olası bir faciaya davet çıkarıyor.

Hırçın Karadeniz, sahili her geçen gün yutmaya devam ediyor. Bölgede daha önce var olan yeşillik alanlar ve eşsiz kumsal, Karadeniz’in derinliklerini boyladı. Yola sadece 1,5 metre kalması dehşete düşürdü.

HERKES KULAĞININ ARKASINA YATTI
Büyümesi yıllar alan çam ağaçlarının deniz tarafından yutulduğunu dile getiren vatandaşlar, “Burada birçok ağaç telef oldu. Birçok kez ağaçların kurtarılması için ilgililerle görüştük. Herkes kulağının üzerine yattı. Görülen manzara hepimizi üzüyor. Daha önceki senelerde de deniz ufak ufak sahili oyuyordu ama bu sene daha fazla oldu. Ağaçların kökleri zaten dışarıdaydı. Kaç senede yetişen çamlar bir anda denize döküldü. Ağlayacak durumdayım. Emekli bir öğretmenim. Çocuklara hep doğa sevgisini aşıladık. En ufak bir fidanın bile kopartılmamasını öğrettik ama koca koca insanlar bu ağaçları ölüme terk ettiler” diye konuştu.

Sahil yolunda herhangi bir uyarıcı levha bulunmuyor. Trafiğe açık olan yolda araçların denize uçabileceğini belirten vatandaşlar, önlem çağrısı yaptı.

19 Mayıs’taki Dereköy Balıkçı Barınağı ile sahile beton dökülerek yapılan Sahil Yolu’nun, Atakum sahilini nasıl yok ettiği, fotoğraflarla gözler önüne serildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz