Atakum Proje Fabrikası Üretime Geçti

0

Atakum Belediyesi’nin ve paydaşlarının işbirliğinde çalışacak olan Atakum Proje Fabrikası ilk eğitimini tamamladı. 35 kişinin sertifika aldığı ilk eğitimde istihdamın geliştirilmesi için de 8 farklı proje oluşturuldu.

Atakum Belediyesi bünyesinde Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, kamu ve özel sektör temsilcileri, üniversiteler ile vatandaşların işbirliğinde kurulan Atakum Proje Fabrikası, ilk eğitimini tamamladı.

Avrupa Sosyal Gelişim Akademisi Genel Müdürü Av. Ali Ulusoy tarafından üç gün boyunca verilen proje döngüsü ve proje yazma eğitiminden 35 kişi faydalandı. Atakum Proje Fabrikası, istihdamın artırılması, kırsal kalkınma, girişimcilik, kültür ve turizmin geliştirilmesi, sürdürülebilir şehircilik alanında projeler üretmeyi amaçlıyor.

İSTİHDAM SAĞLANACAK
Yılda ortalama 50 proje yazmak için kolları sıvayan katılımcılar, bu projelerin en az yüzde 10’unu da kente hibe olarak kazandırılmasını ve bu hibelerden bütün halkın yararlanmasını amaçlıyor. STK ve vatandaşlardan gelecek proje fikirleri bir havuzda toplanacak. İnternet sitesi sayesinde veya belediyeye yapılacak yazılı başvurularda Atakumluların proje fikirleri de değerlendirilecek. Projelerin fon bulması halinde, çalışma kapsamında projede yer alan vatandaşlar da istihdama katılabilecek.

Diğer yandan işsiz gençlerin ve meslek lisesi öğrencilerinin Avrupa’ya staja gönderecek programlardan faydalanması için projeler üretilecek.

Eğitim sonrasında Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Dr. Atila Tekcan ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Alptekin’in katılımıyla Yalı Kafe’de sertifika töreni düzenlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz