Ana Sayfa Eğitim Atakum Kitap Günleri Kitapseverleri Bekliyor

Atakum Kitap Günleri Kitapseverleri Bekliyor

Samsun’un Atakum Belediyesi’nce ilki 2019 yılında gerçekleştirilen ve ziyaretçi akınına uğrayan Atakum Kitap Günleri’nin 2’nci kapılarını kitapseverlere açtı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen yıl yapılamayan etkinlik, bu yıl 40 yayıncı, 100 marka, 50’den fazla yazar ve binlerce eserle kitapseverlerle buluşuyor.

1-10 Ekim tarihleri boyunca Atakum Kent Meydanı’nda devam edecek etkinliğin açılışı gerçekleştirildi. 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak 2. Atakum Kitap Günleri’nde aynı zamanda yapılacak imza günleri ve söyleşilerle kitapseverlerle yazarlar bir araya gelecek.

Atakum Kitap Günleri ayrıca kadın emeğinin desteklenmesi amacıyla el emeği ürünlerinin yer aldığı stantlar etkinlik boyunca ziyaretçilerini bekliyor olacak.

ATAKUM’UN HARİTADAKİ YERİNİ ARTIK HERKES BİLİYOR
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “2019 yılının Aralık ayında yapılan Kitap Günleri, yine böyle soğuk bir gündü. O günkü yayınevi sahipleri bu ölçekteki kitap fuarlarının içinde en çok ziyaret edilen ve en çok kitap satılan fuarı demişlerdi. Hem ziyaretçi sayısını hem de kitap satışını artırmamız gerekiyor. Bunu geleneksel hale getireceğiz. Pandemi bizim işimizi biraz daha zorlaştırdı. Ekonomik sıkıntımız ve pandeminin yarattığı psiko-sosyal sorunlar var. Bu dönemde Atakum Belediyesi çalışanları, Atakumlular ve gönüllüler olarak büyük ölçüde Türkiye’de örnek olabilecek sosyal politikalara, sosyal hizmetlere imza attık. Bunun yanında kültürel ve sanatsal etkinlikleri de gerçekleştirdik. 30-31 Ağustos etkinlikleri Türkiye’nin öbür ucundan duyuldu. Atakum’un haritadaki yerini artık herkes biliyor” dedi.

KİTAP OKUYUP, ORTAK AKIL KULLANACAĞIZ
Başkan Cemil Deveci, “Kitap günleri onlardan bir tanesi. Kitap insanı insan yapan değerlerden biridir, okumak önemlidir. Sevgili Arzu, ‘Atatürk’ün savaş meydanlarında cephede kitap okuduğunu ve dünyada en çok kitap okuyan dünyanın, yüzyılın lideri olduğu’ ifade etti. Kitap okuyarak ancak çoğalabiliriz, hoşgörülü olabiliriz. Kitap okuyarak ancak benliğimizi, kişiliğinizi çoğaltabiliriz, tartışabilir, konuşabilir çok sesli hale gelebiliriz. Ortak akıl kullanabiliriz. Kenti birlikte yönetme kültürünü ve geleneğini geliştirebiliriz. Bu fuarlar, bu sosyal ve sanatsal etkinlikler onun için var. Kitap okuyacağız, ortak akıl kullanacağız. Birbirimize katlanacağız. Hoşgörüyü güçlendireceğiz. Kol kola geleceğiz. Türkiye’nin geleceğini Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti daha da güçlendirerek devam ettireceğiz” diye konuştu.

ATAKUM’DA 40 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR
Atakum’un dünya kenti olma yolunda ilerlediğini ifade eden Başkan Deveci, “Etkinliğimiz bundan sonraki yıllarda böyle çadırlarda değil, çok güzel mekanlarda olacak. İçerisinde sanat, kültür evleri de olacak. Fuarın dışında başka sanatsal etkinlikler, edebi etkinlikler ve imza günleri de olacak. Atakum; kültür ve sanat kenti, üniversite kenti. Atakum sınırları içerisinde 40 bin üniversite öğrencisi var. Bunun 7 binini de yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. Atakum ve Samsun bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullandı.

KİTAP SATIŞLARI SEVİNDİRİCİ
Atakumlu vatandaşların kitaba doyacağını dile getiren Başkan Cemil Deveci, “Kitap Günleri’ne 50’nin üzerinde yazarımız gelecek. 40 yayınevimiz var. 100’den fazla marka var. Binlerce kitabımızla birlikte Atakum’da vatandaşlarımız kitaba doyacak. Atakum, Karadeniz’in en eğitimli insanlarının yaşadığı bir kent. Kitap fuarı için birçok ilçeden ve çevre illerden gelenler oldu. Kitap günü etkinliğimiz yoğun ilgi görüyor. Her gelen en az bir kitap alıyor. Dolayısıyla kitap satışı da çok oluyor. Buna paralel olarak da kitap yazarları ve yayıncılar da bundan çok memnun oluyorlar. Biz de bu durumdan çok memnun oluyoruz çünkü Atakum ve Türkiye kitap okumuş oluyor” diye konuştu.

Atakum Kitap Günleri boyunca yayıncılar ziyaretçilere yönelik özel indirimler uygulayacak.

Atakum Kuzey Kültür Evi ise ihtiyaç sahiplerine kitap desteğinde bulunacak.

Açılışa Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, CHP İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP Atakum Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Av. Selen Gülhan Çam, Atakum Belediyesi meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kitapsever katıldı.

ARADIĞIMIZ BİRÇOK KİTABI BURADA BULDUM
İlknur İşçi, “Atakum Belediyesi’nin gençlere böyle bir imkan sağlaması bizim çok hoşumuza gidiyor. Bir yıllık aranın ardından tekrar yapılması bizleri memnun etti. Kitap okuyarak zenginleşiyoruz. Aradığım birçok kitabı burada bulduk. İçerik olarak da oldukça dolu bir etkinlik olmuş” dedi.

ÇOK MUTLU OLDUK…
Alp Önal, şunları söyledi: “Bu kadar kapsamlı bir etkinliğin Atakum’da yapıldığı için çok mutluyum. Şehrimde bu tür etkinlikleri daha fazla görmek istiyorum. Daha önceden yapıldığı zaman gelmiştik. Bu tür etkinliklere sık sık gelemeye çalışıyoruz. Aradığım birçok kitabı da burada buldum. Yayın evlerinin tamamına yakını da burada stant açmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

YAZARLARLA BULUŞMA
Atakum Belediyesi’nin gerçekleştireceği 2. Atakum Kitap Günleri’nde Barış Yarkadaş, İhsan Eliaçık, Sinan Meydan, Cemil Kılıç, Haldun Açıksözlü, Sinan Yağmur, Mehmet Okuyan, Irmak Zileli, Volkan Konya, Zeynep Aliye, Ahmet Kafkas, Recep Şen, Semrin Şahin, Meryem Nart, Gamze Aydeniz, Süreyya Köle, Atilla Küçükala, Bircan Çelik (Gevrekçi), Kadın Akın, Cemalettin Küçük, Serkan Türk, Aziz Avcı, Samsun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ertuğrul Taş, Meriç Gök, Ebru Çaloğlu, Dr. Mustafa Çağlar, Behruz Dijurian, A.Dilara Keskin, Elif Çırak, Burak Güler, Menşure Atmaca, Ertuğrul Taş, Dilek Şalcı, Melahat Kanoğlu, Bengül Alkan, Bilsen Şahin, Serkan Emir, Ömer Keskin, Asena Özbağ, Demet Türkmen, Ünal Kar, Melek Koç, Eylem Karabulut, Dr. İsmail Bozkurt, Fevzi Aslan, Yunus Yılmaz, Ebru Çakır, Suat Duman, Mustafa Çağlar, Hanife Uzun, Fatih Kazım Kuruçaylı, Yavuz Yılmaz, Ersin Yeni, Köksal Aydın, Erkan Karasoy, Binali Gül, Gülseren Akdaş, Ali Eryılmaz, Fatma Hatun Esen, Taner Metin, Betül Fırat, Dr. Deniz Taşkın, Prof. Dr. Ebubekir Altıntaş, İdris Anarat, Zeynep Batımor gibi deneyimli yazarlar okurlarıyla bir araya gelecek.

SÖYLEŞİLER RENK KATACAK
2. Atakum Kitap Günleri kapsamında düzenlenecek söyleşi programına 2 Ekim Cumartesi günü saat 15.00’te Yazar Irmak Zileli, 16:30’da Yazar Sinan Yağmur, 18.00’de Yazar Bekir Öztürk ve Tiyatrocu Haldun Açıksözlü; 3 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Yazar Zeynep Aliye, saat 15.00’te Yazar Süreyya Köle ve Yazar Zeynep Aliye, 18.00’de Araştırmacı-yazar İsmail Tokalak; 6 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’de Yazar Kadir Akın; 7 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te Şair Bircan Çelik, 17.00’de Şair-yazar Serkan Türk; 8 Ekim Cuma günü saat 18.00’de Avukat-mimar Cemalettin Küçük; 9 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te Tarihçi-yazar Sinan Meydan,14.00’te Yazar Aziz Avcı, 15.30’da Samsun Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ertuğrul Taş, 17.00’de İlahiyatçı-yazar Cemil Kılıç, 19.00’da Araştırmacı Yazar Meriç Gök ve Yazar Ebru Çaloğlu; 10 Ekim Pazar günü saat 12.00’de Yazar Ebru Çaloğlu, 15.30’da Yazar Dr. Mustafa Çağlar, 17.00’de Şair Atilla Küçükala, 18.00’de İlahiyatçı- yazar İhsan Eliaçık konuk olacak.

İMZA GÜNLERİ YAPILACAK
Edebiyatçıları kitapseverlerle buluşturacak etkinlik kapsamında 1 Ekim Cuma günü Suat Duman, Hanife Uzun; 2 Ekim Cumartesi günü Irmak Zileli, Sinan Yağmur, Volkan Konya, Suat Duman; 3 Ekim Pazar günü Dilek Şalcı, Bengü Alkan, Hanife Uzun; 6 Ekim Çarşamba günü Hanife Uzun, Ebru Çakır; 7 Ekim Perşembe günü Serkan Türk, Semrin Şahin, Bircan Çelik Gevrekçi, 8 Ekim Cuma günü Bengü Alkan, Recep Şen, Ahmet Kafkas; 9 Ekim Cumartesi günü Faruk Duman, Ertuğrul Taş, Melahat Kanoğlu, Sinan Meydan, Cemil Kılıç; 10 Ekim Pazar günü Mustafa Çağlar, Faruk Duman, Ahmet Kafkas, Fatih Kazım Kuruçaylı, Cemil Kılıç etkinlik alanında imza günü düzenleyecek.

DİĞER HABERLER

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

Sevgi Engelleri Kaldırır

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ilçede yaşayan engelli vatandaşları evlerinde ziyaret etti. Engellerin sevgiyle ve empatiyle aşılabileceğini belirten...