Atakum Hijyen Timi Halk Sağlığını Korudu

0

Koronavirüsle mücadelede 10 aydır sahada olan Atakum Belediyesi’nin ‘Hijyen Timi’, halk sağlığını korumak için önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Başkan Cemil Deveci, “Risk grubunda olan temizlik emekçilerimizin ekonomik ve sosyal şartlarının iyileştirilmesi gerektiği çağrısını yineliyorum” dedi.

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, “Tertemiz Atakum İçin” sloganıyla 2020 yılı boyunca kent genelinde titizlikle yürütülen önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Ekipler, Türkiye’de Mart ayında görülen ilk koronavirüs vakasının ardından alarm durumuna geçerek, ‘acil eylem planı’nın önemli bir aktörü oldu.

‘Hijyen Timi’, kent temizliğinin yanı sıra halk sağlığı için dört bir yanda mücadele ederek, vaka sayılarının en yoğun olduğu dönemlerde de çalışmalarını aksatmadan sürdürdü.

3 BİN TON DAHA FAZLA ÇÖP ÜRETİLDİ
Ekipler, 2019 yılında 62 bin ton 756 kilogram çöp toplarken, 2020’de ise 65 bin ton 811 kilogram çöpü Atık Toplama Merkezi’ne ulaştırdı. Önceki yıldan 3 bin ton daha fazla çöpün üretildiği Atakum’da, çöp miktarındaki artışın pandemi nedeniyle evlerinde kalan vatandaşların daha fazla ambalaj atık içerikli tüketim yapması öngörüldü. Yaz sezonunda hafta sonu da dahil günlük 33, kış sezonunda da günlük 21 kamyon moloz ve ağaç atığı temizlendi. Ekipler, yıl boyunca ortalama 9 bin 850 kamyon atığı bertaraf etti.

HİJYEN TİMİ VİRÜSLE MÜCADELE ETTİ
Atakum Belediyesi Hijyen Timi, kent genelinde önemli bir sınav verdi. Ekipler günde ortalama 25 cadde ve sokağı özel solüsyonlarla temizledi. Ekipler 2020 yılının Mart ayından itibaren ortalama 5 bin 500 defa cadde ve sokakları virüslerden arındırmış oldu. Çöp konteynerleri konusunda da titiz çalışmalar yapan Hijyen Timi, her ay 8 bin 115 çöp konteyneri olmak üzere 81 bin 150 defa konteyner temizlik çalışması gerçekleştirdi. Atakum’da kurulan ve vatandaşların yoğun olarak ziyaret ettiği 17 farklı pazar yerinin kaldırılmasının ardından tüm alan yine özel solüsyonlarla temizlendi.

OKUL, PARKLAR VE KAMU KURUMLARI
Diğer yandan ekipler, çocukların vakit geçirdiği ve sürekli elle temas halinde olunan oyun gruplarını içeren parklarda düzenli olarak dezenfeksiyon çalışması yaptı. Hijyen Timi, 810 iş yerinde, 62 kamu kurumunda, 307 ibadethanede, 95 anaokulu, ilkokul ve lise düzeyinde eğitim kurumunda dezenfeksiyon yaptı. Ayrıca çeşitli kamu kurumu tarafından kullanılan 520 araçta da dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirildi.

81 bin 150 defa konteyner temizlik çalışması gerçekleştirildi.

810 iş yerinde, 62 kamu kurumunda, 307 ibadethanede, 95 okulda, 520 kamu kurumu aracında dezenfeksiyon çalışması yapılırken, 17 pazar yerinde düzenli dezenfeksiyon yapıldı.

‘TEMİZLİK EMEKÇİLERİ RİSK GRUBUNDA’
Hijyen Timi ile sahada bir araya gelen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, temizlik emekçilerinin sağlık emekçilerinden sonra önemli ve riskli bir görev üstlendiğini söyledi.

Başkan Cemil Deveci, “Ekiplerimiz zor koşullarda büyük bir özveriyle görevlerini sürdürüyor. Mart ayında Samsun Valiliği ve Atakum Kaymakamlığı ile koronavirüs nedeniyle oluşturduğumuz koordinasyon gruplarında temizlik emekçilerimizin ekonomik ve sosyal şartlarının iyileştirilmesi gerektiği çağrısında bulundum. Biz belediye imkânlarının elverdiği ölçüde temizlik çalışanlarının ekonomik olanaklarını arttırdık. Özellikle kış döneminde emekçilerimizi soğuktan korurken hareket kabiliyeti yüksek özellikleriyle daha rahat çalışabilecekleri kıyafetler kullanmaya başladık. Dünyada hiçbir yerel yönetimin daha önce tecrübe etmediği bir süreçten geçiyoruz. Ancak söz konusu sağlık olduğu için her şeyi özenle ve dikkatli biçimde yapmamız gerekiyor. Koronavirüs nedeniyle sahada emek harcayan ve bu süreçte Atakumlu vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla hassas bir şekilde çalışan tüm emekçilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz