Atakum Çobanlı’daki Lağım Kokusu Çözülecek Mi?

0

Samsun’da SASKİ Genel Müdürlüğü, Atakum İlçesi’ndeki Adnan Menderes Bulvarı Çobanlı İskelesi’nin bulunduğu alanda “İleri Biyolojik Koku Giderim Sistemleri” için ihale açtı.

21 Şubat 2020 tarihinde 4 Milyon 206 Bin 231,20 TL’ye gerçekleştirilen ihale üzerine 23 Mart 2020 tarihinde sözleşme imzalandı. 3 Nisan’da da yer teslimi İstanbul merkezli Alfatek Bakım ve Yönetim Hizmetleri A.Ş.’ne yapıldı.

Günlük 105.000 m3/gün atık su arıtıldıktan sonra 1600’luk boru ile yaklaşık 2,5 kilometre açık denize deşarj edilmesi bakımından Karadeniz Bölgesi’nin en büyük Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı olma özelliği taşıyan tesis sayesinde Karadeniz, 110 milyon metreküp ‘kirli sudan’ kurtarılıyordu.

POMPA ARIZASI DENDİ
Tesiste ayırca ‘koku giderim ünitesi’ de vardı. Ancak 2019 yılı deniz sezonunda Samsunum-1 Gemisi’nin kalktığı liman ile ‘Mavi Bayraklı’ plajların bulunduğu OMÜ yönüne doğru olan alanda ‘koku’ hiç eksik olmadı. ‘Mavi Bayraklı’ plaja kanallardan pis su akıtılmasına vatandaşların tepkisi olmuştu. SASKİ, olayın pompa arızasından kaynaklandığını iddia etmişti.

Çobanlı İskelesi’nde bulunan tesiste ‘İleri Biyolojik Koku Giderim Sistemleri’ tamamlandığında ‘koku’ tamamen ortadan kalkarsa, Atakumlular rahat bir nefes almış olacak.

Atık suları arıtarak, denizin kirlenmeyeceği derinlik ve uzaklığa taşıyan tesiste aylardır süren koku üzerine ihaleye çıkan SASKİ, İstanbullu bir firmaya tesisi verdi. Tesiste hummalı bir çalışma başladı.

SASKİ’DEN İLGİNÇ AÇIKLAMA….
Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında atık su terfi tesisinden denize kanalizasyon suyu akıtıldığı iddialarına SASKİ, “Çobanlı mevkisinde bulunan atık su terfi sisteminde oluşan arıza neticesinde, arızalı pompaların sökülmesi ve yedek pompanın montajı aşamasında iş güvenliğini temin etmek üzere emme haznesinde bulunan atık su geçici bir süre için denize deşarj edilmiştir” açıklaması yapmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz