Ana Sayfa Spor Atakum Belediyespor Altyapı Genel Koordinatörü Özgür Cinel: Doğru İşler Başarıyı Getirecek

Atakum Belediyespor Altyapı Genel Koordinatörü Özgür Cinel: Doğru İşler Başarıyı Getirecek

Samsun’da güçlü bir altyapıya sahip olan Atakum Belediyespor Altyapı Genel Koordinatörü Özgür Cinel, Halk Gazetesi Spor Muhabiri Zekai Anıl’ın sorularını yanıtladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle çalışmalarını evinde sürdürdüğü için kendisine telefonla ulaştığımız Atakum Belediyespor Altyapı Genel Koordinatörü Özgür Cinel, Halk Gazetesi’ne verdiği röportajda, Turuncu-Mavili ekibin altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi, şu cümlenin altını çizdi: “Doğru işler yaparsak başarının kendiliğinden ortaya çıkacağını biliyoruz”

Zekai Anıl: Atakum Belediyespor’la yollarınız nasıl kesişti?
Özgür Cinel: 2012-2013 yıllarında okul takımlarımızla hem il hem de Türkiye çapında güzel işler yaptık. Mustafa Kara hocamız yine o yıllarda Atakum Belediyespor’da görev yapıyordu. Bizimle çalışmak ister misin? dedi ve bende kabul ettim. 5 yıl aralıksız görev yaptım. 2018-19 sezonunda 4 aylık bir süre Samsunspor Kulübü’nde görev yaptıktan sonra bu sezon başı hem altyapı sorumlusu, hem de U19 takımı teknik sorumlusu olarak Atakum Belediyespor Kulübü’ne geri döndüm.

Zekai Anıl: Atakum Belediyespor Kulübü olarak vizyonunuz nedir?
Özgür Cinel: Atakum Belediyespor amatör futbolun lokomotif kulüplerinden biri. Biz altyapı olarak sporcularımızı hem yarıştıran hem de geliştiren bir kulübüz. Futbolla birlikte 10 branşta 1300 kişilik sporcu ordusuna sahibiz. Başarı bizim için olmazsa olmaz değil. Doğru işler yaparsak başarının kendiliğinden ortaya çıkacağını biliyoruz. Biz altyapı faaliyetlerinden aidat almayan tek kulübüz. Çocuklarımızın spor yapma ihtiyacına kolayca ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Bu bence çok önemli bir ayrıntı.

Zekai Anıl: Bu sezonun genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Özgür Cinel: Temmuz ayının sonu gibi göreve başladım. İlk olarak 2011 grubumuz yarı saha turnuvasında şampiyonluk yaşadı. Tam saha yarışmacı takımlarımızın tamamı grup maçlarını lider tamamlayıp hem Elit Lig, hem de play-offlarda oynama hakkı kazandı. U 19 takımımız Elit Ligi şampiyon olarak tamamladı. U 15 takımımız da play-off maçlarını şampiyon tamamladı. U 16 takımımız play-off grubunda liderken ve maçların bitimine 2 hafta kala Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında maçlar tatil edildi. U 17 takımımız play-off maçlarına hazırlanıyordu bu süreçte. U 14 takımımız sezonu Samsun 4.’sü olarak tamamladı. U 13 takımımız final maçında Samsunspor’a 2-1 mağlup olup sezonu Samsun 2.’si olarak tamamladı.

“SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”
Hedefimiz 2 yıl önceki başarıyı yakalayıp Türkiye Şampiyonası’nda ilimizi en iyi şekilde temsil edip yine Türkiye’nin en başarılı kulüpleri arasına ismimizi yazdırmaktı. Fakat kimsenin tahmin etmediği bir durumla karşı karşıya kaldık ve ASKF genel başkanı Ali Düşmez bu yıl yerel liglerde Türkiye Şampiyonlarının oynanmayacağı kararını açıkladı. Bizde tüm bu gelişmeler üzerine 16 Mart tarihinden itibaren çalışmalarımıza ara verdik. Sporcularımızın sağlığı he şeyden önemli. İnşallah en kısa sürede bu sıkıntıdan tüm ülke olarak kurtuluruz.

Zekai Anıl: Gelecek sezonda kulüp olarak hedefleriniz neler?
Özgür Cinel: A takımımız bildiğiz üzere Bölgesel Amatör Lig’de oynuyor. Biz 4. grupta mücadele eden tüm takımlar içerisinde altyapısı en güçlü olan kulübüz. Bunu bu sezon a takımımıza kattığımız oyuncularımızla da ispatlamış olduk. Bundan sonraki sezonlarda da bu bizim temel kulüp politikamız olmalı. Ülkemizdeki Süper Lig’in büyük diye tabir ettiğimiz takımları bile içinde bulundukları ekonomik dar boğazdan bu şekilde çıkmayı hedefliyor.

Zekai Anıl: Altyapı olarak başlıca hedefleriniz nelerdir?
Özgür Cinel: Alt yapımız son iki sezonda Samsunspor’a 20 ye yakın oyuncu verdi. Amatör takımlarla yapılan protokol gereği Samsunspor’a en fazla oyuncu veren kulüp olma gururunu yaşıyoruz. Bu oyuncularımızdan Yaşar Miralp ve Emirhan Koca’da Samsunspor Kulübü ile profesyonel sözleşme imzalayıp kulübümüzü başarıyla temsil ettiler. Amacımız bu sayıları artırıp profesyonel hayata sporcularımızı hazırlamak. Diğer taraftan da A takımımızı destekleyip, sağlam adımlarla yolumuza devam etmek istiyoruz. Altyapı hem çok özveri hem de sabır isteyen bir süreç gerektiriyor. Aynı zamanda da bu süreç bir iki kişinin yapabileceği şeyler değil. Ekip olarak tamamıyla bu sürece kendinizi adamanız gerekiyor. Bu sene bunu başardığımızı düşünüyoruz.

Zekai Anıl: Ülke olarak altyapıya gereken önemin verildiğini düşünüyor musunuz?
Özgür Cinel: Futbolun sorunlarından söz ederken ilk aklımıza altyapı geliyor. Maalesef yabancı sorununu tartışmaktan öteye gidemiyoruz. Bu anlamda kendimize rol model alacağımız Altınordu kulübü vardı. Ona da baktığımızda son dönemde sancılı bir süreçten geçtiklerini görüyoruz. Yabancılara verdiğimiz milyon Euro’ların yüzde onunu bile alt yapılara harcamıyoruz. Ülkemizde ciddi bir genç nüfus var. Yeterli eşit fırsat tanındığında ve doğru eğitildiğinde ulusal düzeyde çıkan oyuncu sayısının artacağını düşünüyorum.

Zekai Anıl: Genç oyuncuların A takıma geçiş evrelerini nasıl planlıyorsunuz?
Özgür Cinel: Ekip olarak çalışan arkadaşlarımızın çoğu uzun yıllardır kulübümüze hizmet ediyor. Bu nedenle oyuncuların gelişim evrelerini yakından takip edebiliyoruz. Oynanan lig maçlarını da mümkün oldukça ekip olarak izliyoruz. Hafta içi toplantılarda antrenörlerimiz arasında fikir alış verişi yapıyoruz. Her yaş grubu oyuncuların mümkün oldukça kendi yaş grubunda oynamasına özen gösteriyoruz. A takım hocamızla oyuncularımızın antrenman ve maç performanslarıyla ilgili sürekli görüş alış verişinde bulunuyoruz. Zaten maçlarımız videoya çekiliyor ve analizleri yapılıyor. Mental anlamda eksik olan oyuncularımız için de kulübümüzde bu yıl görev yapmaya başlayan Dilara hanımdan destek alıyoruz. Bireysel olarak oyuncularımızın geliştirilmesi gereken yönlerini tespit edip, onlar üzerinde duruyoruz. Bu yıl U 19 takımındaki performansları yeterli görünen oyuncularımız hem A takım hem de A 19 takımında mücadele etti. Biz bunu öngörerek sezon başı planlarımıza diğer takımlardan önce başladık ve alternatifli bir kadro oluşturduk. A takımda süre alan oyuncularımızı yıpratmamak adına, onların performanslarını olumsuz etkilenmemesi için U 19 takımı maçlarında puan kaybetmeyi göze aldığımız çok maç oldu. Sonuç olarak biz bu hedefe bu yıl için ulaştığımızı düşünüyorum. Ekonomik anlamda da bu durum kulübümüzü ciddi anlamda katkı sağladı.

Zekai Anıl: Sizin Atakum Belediyespor’daki hedefleriniz neler?
Özgür Cinel: Atakum Belediyespor’da bu yıl neleri yaptık neleri, yapamadık bunları biliyoruz. Tüm bu yapılan çalışmaları bir rapor halinde de başkanımız Tuğrul Öngel’e sundum. Spor okullarında daha sistemli ve planlı bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Transfer olup giden oyuncularımızın yerine gerekli takviyeleri yapacağız. Bu süreç geçtikten sonra bu çalışmalara grup antrenörlerimizin belirledikleri oyuncularla başlayacağız. A takımda daha çok altyapımızdan oyuncumuzun olduğu bir takım hayalimiz var. Bu sayıyı her yıl artırmayı hedefliyoruz. Profesyonel hayata hazır olan oyuncularımızı da hem kulübün hem de oyuncumuzun menfaatleri doğrultusunda uygun ortam oluştuğunda oyuncularımızın gitmesi en büyük mutluluğumuz oluyor. Bu çizgimiz devam edecek. Türkiye Şampiyonaları hem oyuncularımızın hem de antrenörlerimizin gelişimi için çok önemli tecrübeler sunuyor. Bu yıl elimizde olmayan nedenlerden dolayı katılamadığımız için üzgünüz. Önümüzdeki sezon hem kulübümüzü hem de ilimizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.

Zekai Anıl: Antrenörlük hayatınızdaki en mutlu ve en üzgün olduğunuz anlar?
Özgür Cinel: En çok üzüldüğüm iki an var. Birisi 2015-2016 sezonunda amatör takımlara akademi liglere katılım hakkı verilmişti. U 15 kategorisinde grubumuzun tek amatör takımı olarak şampiyon olmuştuk. Türkiye finalleri baraj maçında Gaziantepspor’la karşılaşmıştık. O maçı 3-2 kaybetmiştik. İkincisi ise U 17 olarak 2017-2018 sezondun da Türkiye finallerinde İnegölspor’a 2-1 mağlup olduk. Mutlu olduğum anlar çok fazla. Ama en özeli U 15 takımıyla yaşadığımız Akademi Lig şampiyonluğuydu diyebilirim.

Zekai Anıl: Genç sporculara önerileriniz nelerdir?
Özgür Cinel: Özellikle eğitim hayatlarıyla birlikte sürdürdükleri futbol hayatları onları fazlasıyla zorluyor. Aynı zamanda bir eğitimci olarak bunu çok yakından görebiliyoruz. En büyük meziyet ikisini de dengede götürebilmek. Biz antrenörler olarak akademik başarısı yüksek olan sporcularımıza bu anlamda gereken esnekliği sağlıyoruz. Maximum performans ve gelişim sadece antrenmanlarla olmuyor. Kulüp dışındaki sosyal hayatlarını da buna göre her sporcumuzun planlaması gerekiyor. Beslenmesine, dinlenmesine, uyku düzenine ve sosyal alışkanlıklarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Burada velilerimize de iş düşüyor. Onlar da bu sürecin önemli bir parçası. Biz bir amatör kulüp olarak sporcularımıza fazlasıyla imkan sunduğumuzu düşünüyorum. Onların gösterdiği fedakarlık ve azim istediklerine ulaşmakta belirleyici olacaktır.

Özgür Cinel, “Öncelikle bize bu imkanları sağlayan Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci’ye, yönetim kurulumuza ve kulüp başkanımız Tuğrul Öngel’e, çalışmalarımızda bize her zaman destek olan İlçe Halk Eğitim Müdürümüz Hasan Tanrısever’e, kulüp personelimize ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sağlıklı sezonlarda ve günlerde buluşmak dileğiyle.” şeklinde konuştu.

Özgür Cinel kimdir?
1978 yılında Trabzon’da doğdu. 2001 yılında OMÜ Yaşar Doğu ve Spor Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. 2011 yılından itibaren beden eğitimi öğretmenliği, 2013 yılından itibaren de futbol antrenörlüğü yapıyor. Evli ve bir çocuk babası.

DİĞER HABERLER

Basın Sözcüsü Ender Gür: Hakaret Etmek Galibiyet Getirmez

Yılport Samsunspor Kulübü Basın Sözcüsü Ender Gür, taraftarların takımdan beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. Ender Gür, “Sosyal medyada hakarete varan yorumlar Gençlerbirliği maçını almamıza...

Mehmet Altıparmak: Antrenörlük Hayatımda Uzun Süredir Böyle Bir Mağlubiyetim Olmamıştı

Samsunspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, 4-1 kaybettikleri Bursaspor mağlubiyetini değerlendirerek, "Çok uzun süredir antrenörlük hayatımda böyle mağlubiyetim olmamıştı” dedi. TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, ligde...

Öz Sağlık Sen: Tehditlere Karşı Boyun Eğmeyin

Öz Sağlık Sen İl Başkanı Köksal Sarı; "İşçilerimiz, 'Dayanışma Aidatı Dilekçesi' vererek istedikleri sendikaya üye olabilirler ve geriye dönük tüm haklarını alabilirler. Tehdit ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

Basın Sözcüsü Ender Gür: Hakaret Etmek Galibiyet Getirmez

Yılport Samsunspor Kulübü Basın Sözcüsü Ender Gür, taraftarların takımdan beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. Ender Gür, “Sosyal medyada hakarete varan yorumlar Gençlerbirliği maçını almamıza...

Mehmet Altıparmak: Antrenörlük Hayatımda Uzun Süredir Böyle Bir Mağlubiyetim Olmamıştı

Samsunspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, 4-1 kaybettikleri Bursaspor mağlubiyetini değerlendirerek, "Çok uzun süredir antrenörlük hayatımda böyle mağlubiyetim olmamıştı” dedi. TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, ligde...

Öz Sağlık Sen: Tehditlere Karşı Boyun Eğmeyin

Öz Sağlık Sen İl Başkanı Köksal Sarı; "İşçilerimiz, 'Dayanışma Aidatı Dilekçesi' vererek istedikleri sendikaya üye olabilirler ve geriye dönük tüm haklarını alabilirler. Tehdit ve...

İlkadım’da Simit Fırınlarına Denetim

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde 4 Eylül'den itibaren 80 gramı 2 TL'den satılan simit ve diğer unlu mamullerin imalatını yapan fırınlara yönelik denetim gerçekleştirildi. Zabıta ekipleri, denetimlerde...