Atakum Belediyesi’nden Sıfır Atık Hedefi

0

Sıfır Atık Projesi kapsamında Atakum Belediyesi geri kazanılması mümkün olan, yeniden değerlendirilebilen atıkları mobil merkezlerde birbirinden ayrı olarak topluyor. İlçenin iki ayrı noktasına konumlandırılan atık getirme merkezleri, sahip olduğu ayrı atık girişlerinden kağıt, plastik, metal, cam, elektronik atık, bitkisel yağ ve atık pil olmak üzere yedi ayrı türde atık topluyor.

Atık getirme merkezleri, ilçede insan yoğunluğunun fazla olduğu Türkiş bölgesinde Alparslan Bulvarı ile Atatürk Bulvarı’nın kesiştiği noktaya, Atakent bölgesinde ise Ali Gaffar Okan Caddesi ile Atakent Bulvarı’nın birleştiği kavşağa konumlandırıldı.

ÇÖP KONTEYNERİ GİBİ KULLANILMAMALI
Vatandaşların yaklaşık iki aydır hizmet veren atık toplama merkezlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirten Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, gelecek dönemde merkez sayısının artacağını söyledi. Atık getirme merkezi üzerinde her bir atık için ayrı hazneler bulunduğunu belirten yetkililer, “Bazen atık getirme merkezleri çöp konteyneri gibi kullanılabiliyor. Bu durum ülke ekonomisi ve doğanın korunması için ihtiyaç duyulan geri dönüşüm sürecine zarar veriyor” dedi.

KAYNAKLARIN İSRAFINI ÖNLEYEBİLİRİZ
Çevre kirliliğinin dünyanın en önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de, “Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakabilmek için bu işe önce kendi evimizden, sokağımızdan, mahallemizden ve ilçemizden başlamamız gerekiyor. Sıfır Atık Projesi kapsamında Atakum’un iki farklı noktasına atık getirme merkezi kurduk. Atakumluların, kağıt, plastik, metal, cam ve elektronik malzeme gibi atıkları evlerinde ayrıştırarak bu merkezlere getirmesini ve doğayı korumaya katkı sağlamasını istiyoruz. Atıkları bu şekilde kaynağında ayrıştırabilirsek hem ülke ekonomisinde kaynakların israfını önleriz hem de gelecek nesillere sağlıklı bir doğa bırakabiliriz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz