Atakum Belediyesi’nde Yarım Maaş Polemiği

0

Atakum Belediyesi’nde personellerin 2 yıldır ‘yarım maaşın da altında’ 1,200 TL maaş aldığını iddia eden bazı vatandaşlarla sosyal medyada polemiğe giren Başkan Cemil Deveci, “Belediyede çalışıp 2 yıldır 1200 TL maaş alan kimmiş, görelim. Bu suçtur gelsin, onun yerine belediyeyi ben şikayet edeceğim” dedi.

Pandemi döneminde yaşanan ekonomik krizden dolayı işverenlerin personelleri işten çıkarmasını engellemek amacıyla hükümetin çıkardığı ‘kısa çalışma ödeneği’ nedeniyle milyonlarca çalışan ya evden çalışıyor ya da haftanın belirli günleri işyerinde çalışıyor.

Özellikle kamu kurumlarında ‘esnek çalışma modeli’ uygulanırken, Atakum Belediyesi’nde çalışan personellerin 1,500 TL-2,000 TL arasında maaş aldığı, hatta 2 yıldır ‘yarım maaşın’ altında 1,200 TL verildiği sosyal medyada konuşuldu. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de, sosyal medyadaki paylaşımların altına yorumda bulunarak, iddialara cevap verdi.

DEVECİ’DEN HODRİ MEYDAN
Bir vatandaşın Atakum Belediyesi’nde 2 yıldır yarım maaş verildiğini ve çalışanların belediyeyi dava edeceği iddialarına Başkan Deveci, yanıt verdi. Deveci, “Bu adamı bana getir, belediyede çalışıp 2 yıldır 1200 TL maaş alan kimmiş, görelim” dedi.

MAHKEMEYE VERECEKLER
Atakum Belediyesi eski Başkanı Adem Bektaş’a yanıt veren bir vatandaş, paylaşımında, “Başkanım yanlış biliyorsunuz, bir çok personel yarım maaş alıyor hatta mesai yapanlar hiç mesai alamıyor. Bunlar ispatlı, delilli, şahitli. Yakında belediyeyi mahkemeye verecekler. Toplu halde ödedikleri maaş asgari ücret bile değil, 1.500-2.000 TL arası maaş ödeniyor. Ülke şartlarında bu para ile insanlar nasıl geçinir?” dedi.

2 YILDIR YARIM MAAŞIN ALTINDA ALIYORLAR
Aynı kişi diğer yorumunda, “Atakum Belediyesi’nde yeni bir şey değil ki hep vardı. Hatta geçen hafta toplantı yapmış, ‘Şubat-Mart gibi normal maaş almaya başlarsınız ama o zamana kadar bazılarınızı işten çıkartacağım’ demiş. 2 yıl oldu yarım bile değil bırak asgari ücreti, 1.200 TL maaşla geçiniyorlar” ifadelerinde bulundu.

BEN ŞİKAYET EDECEĞİM
Sosyal medyadaki ‘yarım maaş’ polemiğine giren CHP’li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de iddialarda bulunan kişiye yanıt olarak, “Bu adamı bana getir tüm Türkiye’nin huzurunda söz veriyorum, iş güvenliğine halel gelmeyecek. Belediyede çalışıp 2 yıldır 1.200 TL maaş alan kimmiş, görelim. Bu suçtur gelsin onun yerine belediyeyi ben şikayet edeceğim. Olur olmaz konuşuluyor. Yarın getirin o kişi kimmiş Türkiye öğrensin” diyerek, sert tepki gösterdi.

YARIM MAAŞ YARIM SİGORTA OLMAZ
Başkan Cemil Deveci daha sonra tartışmaların altına şu yorumu yaptı; “Arkadaşlar, hepinizi okudum, bilgileriniz eksik ve yanlış. Bir kamu kurumunda tam gün çalışılıp, yarım maaş yarım sigorta olmaz, olamaz öyle bir durum yok. Bu yıl Nisan ayından bu güne hükümetin başlattığı bir uygulama var, ‘Kısa Çalışma’. İşçinin çalışmadığı sürenin ücretini devlet ödüyor, sigortasını ödemiyor. Ayrıca Pandemi nedeniyle risk gurubunda olanlar Nisan ayından beri işe gelmiyor, mesleği uygun olanlar evden çalışıyor; bir süredir mesai saat 10.00’da başlayıp, 16.00’da bitiyor. Bu uygulama nedeniyle vaka sayısı azalmıştı, yine artışa geçtiği söyleniyor. Kısacası durum böyle, uzatılmazsa Mart’a kadar devam edecek.”

‘BUGÜN GİT HAFTAYA GEL DÖNEMİ’
Atakum Belediyesi eski Başkanı Adem Bektaş da, ‘inşaat ruhsatı’ alımında müteahhitlerin uzun süre beklediğini iddia etti. Bektaş, “Atakum Belediyesi’nde tam maaş, tam sigorta veriyorlar ama personelin çoğu haftada iki gün işe geliyorlar. Müteahhitler de ruhsat alıp inşaata başlayabilmek için önceden en az 4 ayda alınabilen ruhsat 6-8 ay olur herhalde. Bugün git yarın gel yerine, bugün git haftaya gel oldu. Maaş tam, iş çeyrek” yorumunda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz