Aşılama Programında Yoğunluk Tedirginliği

0

Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun, kentte pandemi kurulunda yer almasalar da, toplum sağlığını korumak adına odanın tarihsel misyonu gereği gayret içinde olduklarının altını çizdi.

Karadeniz’de korona virüs aşılama sayısında Samsun’un zirvede yer aldığını belirten Başkan Furtun, “Maalesef ülkemizde her il Samsun kadar şanslı değil. Yaptığımız toplantılar sonucunda kimi illerde aşının olmasına rağmen yurttaşların randevu almakta güçlükler çektiği, bazı yerlerde randevuya rağmen aşının temin edilemediği, organizasyon bozuklukları olduğu, ülkemizin bazı coğrafyalarında da yurttaşların aşıya yeterli teveccüh göstermediği bilgisini almaktayız. Samsun’da Tabip Odası olarak pandemi konusunda yurttaşlarımıza doğru telkin ve bilgilendirme yaptığımızı, bu sebeple de Covid-19 aşı programına olumlu katkı verdiğimizi düşünüyoruz” dedi.

Aşılama programında bazı aksaklıkların ve olumsuzlukların yaşandığına işaret eden Tabip Odası Başkanı Furtun, “Öncelikle virüsün mutasyona uğrayarak daha hızlı bulaşma sağlaması sebebiyle aşı tedarikinin hızla sağlanması ve toplumun aşılama konusunda şeffaf ve dürüst bilgilendirilmesi gereklidir. Zaten günlük iş yükü, yeni başlamış olan aşılama uygulaması ile, bütün mesaisi dolu olan tüm sağlık personeli üzerine görevi olmayan sorumluluklar yüklemektedir. Verilecek hizmetin , randevu işlemleri, onay işlemlerinin tamamlanması, elektronik sistemi kullanamayan vatandaşlarımız için sağlık personelinin kendi elektronik sistemlerini kullanmaya çalışması hem aşılama sayısının azalmasına hem de iş yükünün artmasına sebep olmaktadır. Hatta bu güçlükler nedeniyle aşılanma için beklenilen ortamlarda, sürecin uzamasından kaynaklanan bir birikme ve aynı mekanı kullanan insan sayısı da arttığı için Covid-19 bulaş riskinde de artmaya sebep olmaktadır. Vatandaşların iyi hizmet alabilmesi için 1. basamak sağlık kuruluşlarının fiziksel yeterliliğinin biran önce artırılması gereklidir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz