Asarcık’ta Bir Garip Uygulama Kangrene Dönüştü

0

Samsun’un Asarcık İlçesi’nde taksicilik yapan esnaf, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UKOME tarafından alınan ‘ilçe taksileri, başka ilçeye yolcu taşıyabilir ancak o yolculuğu tekrar bağlı bulunduğu ilçeye taşıyamaz’ uygulamasından dert yanıyor.

Geçtiğimiz yıl gazetemizin gündeme getirdiği uygulama hakkında henüz resmi bir adım atılmazken, özellikle Asarcık-Kavak arasında yıllardır çözülemeyen yolcu polemiği her geçen gün büyüyor.

JANDARMA SIKI TAKİPTE!
İki komşu ilçe Asarcık ve Kavak arasında yıllardır süren bu uygulama nedeniyle taksici esnafı sürekli olarak trafik jandarma ile sıkıntı yaşıyor. Taksi esnafı, özellikle bayram arefesinde taşıdıkları yolcular nedeniyle cezaya maruz kalıyor.

TAKSİYİ BAĞLADI
Asarcıklıların yüzde 80’inin gurbetçi olması nedeniyle bayramlarda otobüslerle gelen hemşehrilerini Kavak İlçesi’nden Asarcık’a taşımak isteyen esnaf, yakınlarının telefonla ilçe sınırına çağırmalarına rağmen o yolcuları alamıyor. Geçtiğimiz hafta artan yoğun denetimler sonrası iddiaya göre Asarcıklı bir taksici, telefonla arayan yolcusunu Kavak’ta aldı. Jandarma taksiyi durdurdu ve yolcuları indirdi. Taksiyi bağladı.

KÜÇÜK GÖZÜKEN SORUN BÜYÜK SORUN HALİNE GELDİ
Gurbette yaşayan Asarcıklılar, her defasında geldikleri memleketlerinde aynı sorunla karşılaştıklarını öne sürdü. Küçük gözüken ancak her geçen gün büyüyen bu sorun için çözüm isteyen esnaf, “Bizim ilçemiz çok küçük. Taksiciler olarak çok mağdur durumdayız. Her defa Kavak’a gittiğimizde sorun çıkıyor. Gurbetten gelen misafirlerimiz bizi telefonla aradıkları halde biz müşterimizi alamıyoruz. Bayram dönüşünde gelen vatandaşlarımız büyük sıkıntılar yaşıyor” dediler.

BAŞKAN KILAĞUZ DEVREDE
Asarcık taksici esnafı, Belediye Başkanı Şerif Kılağuz’a sorunlarının çözülmesi için talepte bulundu. Başkan Kılağuz, Asarcık-Kavak arasında yaşanan yolcu sıkıntısının çözüleceğinin sözünü verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz