Ana Ulaşım Hattında Yapay Zeka Dönemi

0

Samsun Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’nde hazırlık süreci sona erdi. Proje kapsamında mevcut kavşakların uydu fotoğrafları çekildi. Sabah 07.00-09.00, akşam 17.00-19.00 saatleri arasında trafikte seyir halindeki araçların sayımları yapıldı.

KAVŞAKLARIN HARİTASI ÇIKARILDI
Kentteki 100 kritik döner kavşak, yeniden projelendirilerek yaya öncelikli kavşak haline getirildi. Kara noktalar tek tek belirlenerek, kazaların oluş şekilleri incelendi. Kırmızı ışık, hatalı parklanma ve hız ihlaline bağlı kazalara ilişkin yer tespitleri yapıldı.

TABELALARDAN BİLGİ AKIŞI SAĞLANACAK
Çalışmalar Emniyet Genel Müdürlüğü EDS Komisyonu’nda onaylanarak, dijital sistemlerle ilgili teknik şartname hazırlık süreci başlatıldı. Trafik Güvenliği Projesi’nde sürücüler trafik yoğunluğu konusunda bilgilendirilecek. Ayrıca şehre yeni gelenler için otopark alanlarındaki dolulukları görebilmesi için şehrin giriş çıkışlarındaki 9 bölgede trafik bilgilendirme ve yönlendirme sistemi yerleştirilecek.

BULVAR ÜSTÜNDE TRAFİK HIZLANACAK
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kent içi ulaşımında ve trafik konforunda yeni bir dönemin başlama arifesinde olduklarını söyledi. Başkan Demir, “Trafik problemlerimizi kökten çözecek Akıllı Trafik Güvenliği Projesi’nde kazaların önüne geçmiş, kırmızı ışık, hız ve hatalı park ihlallerini de minimize etmiş olacağız” diye konuştu.

Trafik güvenliği dijital yönetim ve kontrol işletim sisteminin Alo 153 Kent Yönetim Merkezi bünyesinde hizmet vereceğini dile getiren Mustafa Demir, şöyle konuştu; “Atatürk Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı, Ankara Bulvarı, Anadolu Bulvarı ve İsmet İnönü Bulvarı’ndaki kavşaklara gerçek zamanlı müdahale ederek trafik akışını hızlandırabileceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz