Akın Türker: Ertuğrul Sağlam En Önemli Adım Oldu

0

Halk Gazetesi’nin Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin altyapı antrenörleriyle başlattığı röportajların ikinci durağı, U17 takımı teknik sorumlusu Akın Türker oldu.

Gazetenin sorularını yanıtlayan Türker, “Başkanımız Yüksel Yıldırım, takımımızın teknik direktör tercihinde Ertuğrul hocamızı seçerek, Süper Lig hedefi için en önemli adımı atmıştır” dedi.

Halk Gazetesi: Sizce Ertuğrul Sağlam’ın takım üzerindeki en önemli etkisi nedir?
Akın Türker: Başkanımız Yüksel Yıldırım, takımımızın teknik direktör tercihini Samsunspor formasını terletmiş, şehir ve seyircisiyle bütünleşmiş ve Türk futboluna bir dönem damga vurmuş idol olarak benimsenmiş bir değeri Ertuğrul hocamızı getirerek Süper Lig hedefinin gerçekleşmesi için attığı en önemli adımdır. Ertuğrul hocamızın kişiliği, karakteri ve çalışkanlığı takım üzerinde çok kısa sürede etkisini çok kısa sürede göstermiştir.

Halk Gazetesi: Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin şu anki yapılanması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Akın Türker: Yücel Uyar hocamızın koordinatörlüğünde oluşturulan Futbol Akademisi yeni bir yapılanma ile karakterli, kişilikli, sabırlı ve çalışkan sporcuları A takımımıza yetiştirmek olacaktır. Yüksel Yıldırım başkanımız Samsunsporumuzun geleceğinin altyapımızdan yetişen gençler olacağına vurgu yaparak, altyapı için yeni, modern ve Avrupa düzeyindeki tesisleri en kısa sürede kullanıma hazır hale getireceğinin müjdesini vermiştir. Avrupa’nın genç yetenekleri yetiştirerek A takım kadrosunda her yıl 6 oyuncusunu oynatan Genk kulübü ile yaptığı protokol çerçevesinde çalışmalarımız devam etmektedir.

YILDIRIM’A TEŞEKKÜR EDİYORUM
Bizler Yılport Samsunspor Akademi olarak her yıl altyapıdan yetişen oyuncularımızı A takım kadrosunda yer almasını hedefliyoruz. Türk futbolunun bir zamanlar milli takımlara oyuncu veren futbolcu fabrikası konumunda olan Yılport Samsunspor kulübümüzü eski güzel günlerine en kısa sürede kavuşacaktır. Bu süreçte duruşuyla ve felsefesi ile her zaman yanımızda olan başkanımız Yüksel Yıldırım’a çok teşekkür ederiz.

Halk Gazetesi: Bildiğimiz üzere Kovid-19 tedbirleri kapsamında Yılport Samsunspor U17 takımı oyuncularının sokağa çıkma yasağı var, siz kendilerine antrenman programı verdiniz mi? Nasıl çalışıyorlar? Kendileriyle nasıl iletişim kuruyorsunuz?
Akın Türker: Sporcularımız evlerinde her gün verilen programları uygulamaktadırlar. Her gün çalışmaların geri dönüşlerini alınmakta olup, değerlendirmeler yapıp, ona göre yeni programlar hazırlanıp kendilerine iletilmektedir. Sürekli iletişime geçerek onları mental olarak hazırlıyoruz. Sporcularımızı tekrar başlamasını sabırsızlıkla beklediğimiz maçlara hazır ve verimli bir durumda tutmak istiyoruz.

Halk Gazetesi: U17 takımından ilerleyen sezonlarda A takımda hangi oyuncuları görebiliriz?
Akın Türker: Bu sezon devre arası kampına katılan Polat Yaldır, A takım antrenmanlarına katılan Yunus Emre Çift, Emir Hakan Patan, Semih Berk Çakır, Sefa Sarma ve Emirhan Gürler’i gelecek sezonlarda onları A takımımızda görebiliriz.

Halk Gazetesi: U17 takımın hedefleri neler?
Akın Türker: Antrenörümüz Murat Atalar ve kaleci antrenörümüz Kemal Ergin olarak sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu biliyor, sporcularımızı sosyal ve kültürel sorumlulukları çerçevesinde en iyi şekilde hazırlayarak modern futbol felsefesini yerleştirerek Yılport Samsunsporumuza hizmet edecek sporcular yetiştirmektir.

Halk Gazetesi: Bu sezon takımda performansıyla öne çıkan oyuncu ya da oyuncularınız kimler?
Akın Türker: Bu sezon gerek saha içi performansı gerekse saha dışı örnek davranışları ile A takımımızla antrenmanlara davet edilen Yunus Emre Çift üstün bir form grafiği göstermiştir. Ayrıca devre arası kampına katılan Polat Yaldır oynadığı maçlarda ön plana çıkmıştır. Emirhan Gürler, Emir Hakan Patan, Semih Berk Çakır, Mehmet Sefa Sarma ve Mustafa Arda Mutlu oynadığı maç periyotlarında ön plana çıkmışlardır.

Halk Gazetesi: U17 takımı Elit B Ligi’nde orta sıralarda mücadele ederken ligler ertelendi. Bu durum hakkında düşünceniz nedir?
Akın Türker: Akademimizin Elit B Lig’inde ilk defa mücadele eden ve tek takımı konumunda olan U-17 takımımız sezona başlarken önce iyi bir birey sonra karakterli ve özgüveni yüksek, güzel futbol oynayan bir takım olmayı hedefledik. Sezona iyi bir başlangıç yaptık. Bazı maçlarımızda önde olduğumuz zamanlarda sporcularımız skorun etkisiyle konsantrasyon eksikliği yaşayarak berabere bitirdiğimiz maçlar oldu. Ligimizde Malatyaspor ve Antalyaspor ile ertelenen maçlarımız var. Hedefimiz bu maçları alarak aradaki puan farkını indirmek ve Elit A Lig‘ine yükselmek için ilk 3 sırada tamamlamak olacaktır. Bu düşüncemizi uygulayacak kalite ve gücümüz var.

Yılport Samsunspor U17 Takımı, geçen sezon gösterdiği başarılı performansla Elit B Ligi’ne yükseldi. Bu sezon ise 2 maç eksiği bulunan Kırmızı-Beyazlılar, 39 puanla 6. sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz