AK Partili Hasan Uzunlar’a Atatürk’e Hakaretten 10 Ay Hapis Cezası

0

Geçtiğimiz yıl, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldömü olan 10 Kasım’da sosyal medya hesabından ağır hakaretler içeren paylaşımlarda bulunan AK Parti Meclis Üyesi Hasan Uzunlar, AK Parti İl Başkanlığı tarafından disiplin kuruluna sevkedilmiş ve Grup Başkanvekilliği görevinden alınmıştı.

Hasan Uzunlar hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştu. O suç duyurulardan birisi olan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi’nin başvurusu sonrası açılan davada, mahkeme 10 ay hapis cezası kararı verdi.

UZUNLAR’DAN İLGİNÇ SAVUNMA
Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık AK Parti Meclis Üyesi Hasan Uzunlar, savunmasında paylaşımları kendisine ait olmadığını başkasına ait paylaşımları alıntılayarak paylaştığını söyledi. Mahkeme, Uzunlar’ın sosyal medya hesabından Atatürk’ün manevi şahsiyetine yönelik, “Arapçayı kaldırdın, hilafeti kaldırdın, medreseleri kapattın, sarıkları yasakladın, alimleri astırdın, bu yüzden Fatihalar yerine kornalarla anılan tek kişisin. Atamız hakkında bilinmeyenler; çok dindardı, sahurda tek kadeh rakıyla sabaha kadar oruç tutardı. Gün içerisinde kısa öğünlerde mütevazi sofralar kurdurur, azar azar yer, ama orucu bırakmazdı. İftarda ümmetin derdine kahırlanır, yarım şişe içmeden kendine gelemezdi. Çok tedbirliydi, belki yarına çıkamam diye cuma namazını perşembeden kılar gösteriş olmasın diye namazını evde kılardı “şeklindeki paylaşımları yaptığına dikkati çekti, Yargıtay’ın ‘alıntı yapılarak bile paylaşılsa kişi sorumludur’ hükmüne vurgu yaptı. Mahkeme, paylaşımların Atatürk’ün onur, şeref ve saygınlığını rencide edici nitelikte olduğu tespitine yer verdi.

CEZAYA İTİRAZ REDDEDİLDİ
Mahkeme, Hasan Uzunlar’ın 5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu’na muhalefet suçunu işlediğine hükmederek en alt sınırdan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurarak, cezasını 10 aya indirdi, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Hasan Uzunlar 5 yıl boyunca denetimli serbestlik hükümlerine tabi olacak. Sanığın Nöbetçi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz ise reddedildi.

Mahkeme, Uzunlar’ın yaptığı o paylaşımları sıraladı, başkasının bile olsa alıntılayarak yapılan paylaşımların sahibine ait olduğuna dikkati çekti, Yargıtay kararlarına vurgu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz