Ailelere Gençlere Baskı Kurmayın Çağrısı

0

Canik Belediyesi, gençlerin üniversite tercihleri konusunda yardımcı olabilmek için Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsü, Canik Kültür Merkezi ve Zübeyde Hanım Konağı’nda oluşturduğu tercih danışma merkezleri ile ücretsiz olarak üniversite rehberlik ve danışmanlık hizmeti veriyor.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TERCİH
Öğrencilerin puanları doğrultusunda en doğru seçimi yapmaları için rehber eğitimciler eşliğinde girebilecekleri okullar ve bölümler, okulların ve programların kontenjanları, öğrencinin genel puanı, yüzdelik dilimi gibi birçok konuda bilgiler üzerinde durularak öğrencilerin ilgi ve yetenekleri, sevdiği meslek alanları da dikkate alınarak bilgisayar destekli otomasyon programlarıyla tercih listeleri oluşturuluyor.

Tercih danışma merkezlerinde Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının www.eba.gov.tr üzerinden online olarak gerçekleştirdikleri tercih danışmanlığı hizmetlerinden ve Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü rehber öğretmenlerinden de istifade ediliyor.

TERCİHLERDE DUYGUSAL OLMAYIN
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; “Gençlerimiz yapacakları tercih ile geleceklerine yön verecekler. Çocuklarımızın tercih yaparken en çok zorlandıkları şey aile ve çevre baskısı. Gençlerimiz ilgi duymadıkları yeteneklerinin olmadığı sevmedikleri bir alana yoğunlaşırlarsa en başında mutsuz olurlar ve gelecekteki yaşantılarını yanlış kurgulamış olabilirler. Bu nedenle tercih yaparken duygusal hareket etmemeli. Hayatın gerçekleri ile gelecekten beklentimiz konusunda dengeli bir yaklaşım içerisinde olunmalı. Gönül ister ki; her bir kardeşimiz gelecekte yapmaktan mutu olacağı bir meslek sahibi olsun” dedi.

Tercih Danışma Merkezleri, 6-14 Ağustos tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde gençlere hizmet verecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz