AFAD’tan Şaşırtan Taşıma İhalesi

0

Daha önce karantina döneminde yapılan temizlik ihalesindeki usulsüzlüklerle gündeme gelen Samsun AFAD İl Müdürlüğü, şimdi de taşıma ihalesindeki fahiş rakamlarla yine gündeme geldi.

Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın Samsun’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KYK öğrenci yurtlarında karantinaya alınıp, 14 günlük gözetim süresi sonrası memleketlerine gönderilmesiyle ilgili Samsun AFAD İl Müdürlüğü’nce yapılan taşıma ihalesinde benzer taşımaya fahiş ücretlerle yapılan ödemeler, kafaları karıştırdı.

Birbirleriyle ilişki içinde ve yakın firmalar olduğu öne sürülen 3 firmanın katıldığı ilk ihalede araç başına 7 bin liralık fiyat verilerek toplamda 126 bin liralık faturayı ödeyen Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, aynı firma farklı firmaların da ihaleye teklif verip, rekabet ortamının oluştuğu ihalede ise araç başına 4 bin 281 lira fiyat vermesiyle dikkat çekti. Bu ihaleyi ise araç başına 3 bin 112 liralık fiyat ile toplamda 49 bin 800 liraya Fındıkkale firması aldı. Aynı işin yapıldığı 2 ihalede ortaya çıkan 76 bin 200 liralık fark nedeniyle, AFAD Başkanlığı ve Samsun Valiliği’ne dilekçe ile şikayet edildiği öne sürüldü.

AFAD’DA NELER OLUYOR DEDİRTTİLER
AFAD İl Müdürü Levent Uçarlı’nın ve AFAD’dan sorumlu bir Vali Yardımcısının bilgisi dahilinde yürütüldüğü iddia edilen taşıma ihalesinde, rakamlardaki farklılık dikkat çekince, kurumu içindeki rahatsızlık, resmi makamlara taşınırken, AFAD Başkanlığı’nın da konuyu incelemeye aldığı öğrenildi. Daha önceki temizlik ihalesinde soruşturma geçiren Samsun AFAD, şimdi de Sinop, Tokat, Kastamonu gibi illere yapılan 14 günlük karantina süreci sonrası, yurtlarda barınan vatandaşları taşıma işiyle gündeme geldi.

KOMİSYON ÜYELERİ DURUMU ŞİKAYET ETTİ
İddiaya göre 3 kişiden oluşan ihale komisyonu, taşıma rakamlarının çok yüksek olması nedeniyle rekabetin artması ve fiyatların aşağıya çekilmesi için farklı firmaları da ikinci ihaleye davet edince, fahiş taşıma ortaya çıktı. İkinci ihalede taşıma rakamları alt seviyelere inerken, bazı komisyon üyelerinin devletin ve kurumun zarara uğramaması için ihale evraklarına imzadan imtina ettiği de iddia edildi. Bir komisyon üyesinin ise durumu Samsun Valiliği ve AFAD Başkanlığı’na şikayet ettiği öne ne sürüldü.

TEMİZLİK İHALESİNDE SONUÇ HALEN YOK
Öte yandan temizlik ihalesindeki usülsüzlüklerle ilgili herhangi bir işlemin başlayıp başlamadığı bilinmezken, AFAD İl Müdürü Levent Uçarlı’nın ‘Aynı işçilerin farklı yerlerde eleman olarak gösterilmesiyle ilgili olarak’, “Pandemi sürecinde iş yaptıracak firma bulamadık” diyerek kendisini savunduğu öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz