AFAD’tan Afet Gibi Korona İhalesi

0

Yaklaşık 7 aydır dünyada yüzbinlerce ölümlere neden olan korona virüsü vakası ülkemizde ilk olarak Mart ayında görüldü. Virüs sonrası yurt içinde ve dışında hükümet nezdinde salgının önlenmesi için çeşitli tedbirler alınırken, yurt dışında yaşayan binlerce gurbetçi vatandaşımız da bulundukları ülkelerden Türkiye’ye getirildi.

Gurbetçiler; bazı şehirlerde 14 gün süreliğine karantinaya alınırken, bu şehirlerden bir tanesi de Samsun’du. Kentte, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KYK yurtlarında misafir edilen gurbetçilerin hükümet tarafından sağlık durumları başta olmak üzere tüm ihtiyaçları giderildi ve alkışlarla uğurlandılar. Samsun’da bu süreçte KYK yurtlarında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce hizmet alımları yapıldı. Nisan ve Mayıs ayında yapılan temizlik hizmet alımında işi alan şirket, görevlendirmeler ve rakamlar dikkat çekti.

3 ŞİRKET TEKLİF VERDİ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Kovid-19’dan dolayı ihaleye çıkmadı, piyasa fiyat araştırmasıyla hizmet alımı yaptı. Samsun Kız Yurdu’nda 15 Nisan ve 24 Nisan tarihleri arasında 10 gün süreli temizlik hizmet alımına çıkan AFAD, 3 şirketten teklif aldı. Samline Endüstriyel Temizlik Center, günlük personel başına 210 TL, Üniversal Kimya 300 TL ve TS Sezer İlaçlama ise 250 TL teklif verdi. İhaleyi Samline Endüstriyel Temizlik Center kazandı. Şirkete iş sonunda 10 gün süreli 5 temizlik görevlisi için günlük 210 TL’den toplam 11 bin 067 TL ödendi.

ŞİRKETTEKİ UNVANLARI FARKLI!
Samsun Kız Yurdu’nda T.A., İ.U., F.Ç., K.K., F.U. isimli personeller; 15 Nisan’da işe başladı ve 24 Nisan’da işi sona erdi. Her gün personellere şirket tarafından işe geldiğine dair ‘puantaj’ tutuldu. Yurtta temizlik görevlisi olarak çalışan personellerin şirket bünyesinde muhasebeci, satış danışmanı, satış elemanı, büro işçisi ve ön muhasebe elemanı olarak görünmesi dikkatlerden kaçmadı.

AYNI İŞE TEKLİF FİYATI ARTTI
AFAD, bu defa Münevver Ayaşlı Öğrenci Yurdu’ndaki 22.04.2020 ve 06.05.2020 tarihleri arasını kapsayan 15 günlük 30 personel şartıyla temizlik işi için teklif aldı. Aynı şirketler teklif verdi. Aynı şartlardaki iş için Üniversal Kimya yine günlük personel başına 300 TL teklif verdi.TS Sezer İlaçlama 250 TL’den teklifini 400 TL’ye çıkardı.Samline Endüstriyel Temizlik Center ise bu teklifte fiyatını 210 TL’den 250 TL yaptı ve en uygun fiyatı verdiği için işi aldı. Şirkete hak ediş olarak 112 bin 500 TL artı KDV ödendi.

AYNI GÜNLERDE DİĞER YURTTA DA ÇALIŞTILAR
Samline Endüstriyel Temizlik Center isimli şirket, 5 personelle Samsun Kız Yurdu’nda ve 30 personelle de Münevver Ayaşlı Öğrenci Yurdu’nda işini yaparken, 5 personelin 22-23 ve 24 Nisan’da her iki yurtta da çalıştığı şirket tarafından hazırlanan puantajda görüldü. Samsun Kız Yurdu’nda çalışan T.A., İ.U., F.Ç., K.K., F.U. isimli personellerin 22-23 ve 24 Nisan tarihlerinde Münevver Ayaşlı Öğrenci Yurdu’nda da çalıştığı şirket tarafından hazırlanan puantajda imza altına alındı.

Hizmet alımına çıkan AFAD tarafından iş sonunda şirketten alınan puantajların kontrol edilmediği, farklı yurtlarda aynı günlerde çalışan 5 personele ödeme yaptığı görüldü.

Şirket tarafından hazırlanan puantajda 5 personelin 22-23 ve 24 Nisan’da her iki yurtta da çalıştığı görülüyor.

Samline Endüstriyel Temizlik Center isimli şirket, her iki yurttaki karantina sürecinde temizlik işini alırken, aynı şartlardaki iş için Samsun Kız Yurdu’ndaki işe günlük 210 TL, Münevver Ayaşlı Öğrenci Yurdu’ndaki işe ise günlük 250 TL teklif verdiği görüldü.

AFAD, korona virüsü nedeniyle Samsun’da karantinaya alınan gurbetçi vatandaşlar için KYK yurtlarının temizliğini hizmet alımını ihale usulüyle değil, piyasa fiyat araştırmasıyla yaptı.

Yurtta temizlik görevlisi olarak çalışan personellerin şirket bünyesinde muhasebeci, satış danışmanı, satış elemanı, büro işçisi ve ön muhasebe elemanı olarak görünmesi dikkatlerden kaçmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz