ADD’den Muhalefete Ayasofya Çıkışı

0

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılma kararı sonrası başlayan ‘daha önce neden müzeye çevrildi’ tartışmalarına cevap verdi.

Başkan Özkefeli, “Atatürk’ün Ayasofya’yı müze yapması, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyaya verdiği bir barış mesajıdır. İkinci Dünya Savaşı rüzgarları bu dönemde esmeye başlamıştır. Avrupa’da faşist ve baskıcı yöneticiler, bu dönemde iktidarları ele geçirmiştir. İnsan hakları ve hukuk, 1930’lar Avrupa’sında ayaklar altındadır. Büyük Atatürk’ün 24 Kasım 1934’de Ayasofya’nın müze yapılmasına yönelik kararı ve imzası, böyle bir dönemde insanlığa ders niteliğindedir” dedi.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK
“ADD, Atatürk’ün ve başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu’nun, bu kararının arkasındadır” diyen Işık Özkefeli, “ADD, bu kararla ‘tarihe ihanet edildiği’ söylemini de şiddetle reddetmektedir. Uyarılarımız, sadece, siyasi iktidara yönelik değildir. Muhalefeti de uyarıyoruz: “Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarına karşı kayıtsız ve tepkisiz kalmanız, yeterince mücadele etmemeniz, hayal kırıklığı yaratmaktadır. Muhalefet; iktidarın kendi kendisini bitirmesini dileyerek ve bekleyerek, alternatif olamaz. Atatürk’e ve Cumhuriyete çok daha yüksek sesle sahip çıkınız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz