ADD’den Diyanet Başkanı Erbaş’a İstifa Çağrısı

0

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi tarafından yapılan açıklamada, 24 Temmuz’da Ayasofya’nın ibadete açılışında cuma hutbesini okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Türkiye Cumhuriyet Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuduğu öne sürüldü.

Açıklamada, “Vatanımızı, İstanbul’u ve Ayasofya’yı işgalden kurtaran; Ayasofya’yı tamir ettirerek koruma altına alan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bu çirkin söylem, Türk Milleti adına utanç vericidir, saygısızlıktır” denildi.

ADD’nin açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi; “Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakarettir, suçtur. Ayrımcılıktır, milli, insani, dini, vicdani, ahlaki her türlü değerlerden uzaktır. Bu kişinin, Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapması hem Anayasaya hem de Diyanet İşleri Kuruluş Kanunu’na aykırıdır. Diyanet İşleri Başkanı’nın gaflet ve delalet içinde olduğu aşikârdır. Kurucu felsefeye, kurucu kadrolara ihanet, önce devletin sonra da milletin sonunu getirir. Diyanet İşleri Başkanlığı makamındaki zatı; Atatürk’e olan bağlılığını, sevgisini, hürmetini bir kez daha açıkça ortaya koymuş olan Türk milletinden özür dilemeye ve derhal istifaya çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz