ADD: Gerekçesi Olmayan Karar!

0

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli ve şube üyeleri, Eğitim İş Sendikası, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar ve yönetim kurulu üyeleri ile sivil toplum kuruluş temsilcileri, Atatürk Anıtı’nda yaptıkları eylemle ‘Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmasını yasaklayan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına tepki gösterdi.

Açıklamasına ‘Ne Mutlu Türküm’ diyerek başlayan ADD Başkanı Özkefeli, “Irkçılık söylemleri olduğu ve pedagojik uygulamaya ters düştüğü gerekçesi ile 8 Ekim 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak, her sabah ilköğretim okullarında okunan andımızı kaldırmıştır. Eğitim Sendikaları bu kararın iptali için Danıştay’da dava açmış ve 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8. Dairesi andımızı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti. Ardından AK Partili Milli Eğitim Bakanı bu iptal kararını temyiz ederek Andımızın tekrar okunması kararına itiraz etmiştir. Ve Tarih 12 Mart 2021; Temyiz dosyası Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi, bir süre bekletildi, uygun şartlar hazırlandı ve inceleme sonucunda nihai karar verildi: Andımız artık okutulmayacak” dedi.

ATATÜRK’ÜN RESMİNİ MADALYALARDAN KALDIRDILAR
Açıklamasında devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının kaldırılmasına da sert tepki gösteren ADD Başkanı Işık Özkefeli, “Kurucu liderinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde, bu vicdansız, bu vefasız kararları anlamamız mümkün değildir. Bu ülkenin her yurttaşının Mustafa Kemal Atatürk’e, Devrimlere ve Milli Mücadelenin kahramanlarına borcu vardır. Artık Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığına bir an önce son verilmeli, bu toprakları vatan bilmiş herkes kucaklanmalıdır. Ayrı ve gayrılığa tahammülümüz yoktur. Ülkenin birçok problemi varken, Andımız üzerinden yaşanan gündeme son verilmelidir. Türk Milleti adına karar almakla yetkili kurumlar, son kez ve daimi olarak bu yanlış karardan dönmelidir. Yazacağınız hiçbir gerekçe, Atatürk’ün ve andımızın kaldırılmasını bizlere açıklayamaz. Andımız ve Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin onurudur” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz