Açıklayın Artık Fındık Fiyatını!

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili, KİT Komisyonu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, partisinin ‘Fındık Komisyonu’na seçilmesinin ardından Meclis’te açıklama yaptı.

Bedri Yaşar, taban fiyatlarının açıklanmasındaki ciddiyetsizliğe vurgu yaparak, “Fındık taban fiyatları; 2017 yılında 17 Ağustos tarihinde, 2018 yılında 26 Ekim tarihinde, 2019 yılında 26 Temmuz tarihinde açıklanmıştır. 2020 yılı fındık taban fiyatları ise henüz açıklanmamış ve hangi tarihte açıklanacağı da belli değildir. Fındık fiyatının üreticiyi mağdur etmeyecek bir tarihte yani bir an önce açıklanması lazım” dedi.

SPEKÜLASYONLAR FİYATLARI DÜŞÜRDÜ
İYİ Partili Vekil Yaşar, şöyle konuştu; “Taban fiyatları öncesi bölgede büyük bir spekülasyon yaşanmaya başlanmıştır. TMO, üreticiden 16-17 liraya almış olduğu fındığı bu ayda 24 liraya satmıştır. Haziran ayı içinde fındık fiyatı 25-26 lirayı görmüştür. Uluslararası firmalar-karteller neredeyse tek başlarına fiyat belirlemeye başlamış ve büyük bir spekülasyonla 25-26 lira olan fındık fiyatlarını 18-19 liraya düşürülmüştür. Yaşanan bu spekülasyonlara boyun eğilmemeli ve fındık üreticisi mağdur etmemelidir.”

MALİYET ORTADA
Bedri Yaşar, “Bölgeden gelen haberler, bu yıl fındık rekoltesinin 660 bin ton civarında olacağını ortaya koymaktadır. Gübre başta olmak üzere, işçilik, ilaç gibi her türlü girdi de anormal artışlar meydana gelmiştir. Bu artışlara bağlı olarak 1 kg fındığın maliyeti 20 liranın üzerine çıkmıştır. Fındık fiyatları en az 25-26 TL seviyesinde olacak şekilde açıklanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Fındık Çalışma Grubu’nun kısa ve uzun vadede hükümete 11 öneri sunduklarını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz