6,1 Milyon İnsan İşsiz Kaldı

0

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde meydana gelen ekonomik gelişmelerin Türkiye’de de etkilerin en ağır biçimde hissedildiğini savundu.

Başkan Erdoğan, salgın öncesinde de ekonomik kriz içerisinde olan Türkiye’deki 5 milyon olan işsiz sayısının salgın sonrasında kapanan işyerleri ve üretim yavaşlaması sonucunda en az 8 milyon rakamına ulaştığını belirtti.

6,1 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALDI
ESM Başkanı Müşfik Erdoğan, “Salgın sonrası yapılan araştırmalarda berber, kuaför ve güzellik salonlarında 504 bin kişi, alışveriş merkezlerinde 500 bin kişi, kahvehanelerde işletmeci ve garson olan 259 bin kişi, okullar, üniversiteler ve bunların kantinlerinde çalışan 150 bin kişi, okul servis araçları şoför ve görevlileri 360 bin kişi, lokanta , restoran ve kafelerde çalışan 1 milyon 900 bin kişi, motorlu kurye olarak çalışan 500 bin kişi, gündelikçi olarak evlerde çalışan 1 milyon kişi, sokaklarda seyyar olarak çalışan sokak satıcısı 1 milyon kişi işlerini kaybetti” dedi.

SOSYAL YARDIM VERİLMEDİ
ESM Şube Başkanı Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü; “İşlerini kaybeden bu milyonlarca insan 40 günü aşkın süredir açlıkla baş başa kalmış durumda. Tek kuruş sosyal yardım yapılmadı. Hükümetin acilen bu insanlara en az asgari ücret düzeyinde her ay sosyal yardım ödemesi yapması zorunludur. Kapanan bu işyerlerinin kendilerini yeniden toparlayabilmesi için faizsiz kredi verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye toplumsal barışı ve düzeni tehdit edebilecek ciddi bir işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz