422 Hanenin Evsel Atıkları Geri Dönüşüyor

0

İlkadım Belediyesi, 422 hanenin yaşadığı Çay Mahallesi TOKİ konutlarında ‘Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirdi. Başkan Necattin Demirtaş, “Evsel geri dönüşüm oranını en üst seviyeye çıkarılmasını hedefliyoruz” dedi.

İlkadım Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Atık Yönetimi ve Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kağıt, karton, cam, plastik gibi ambalaj atıklarının konutlarda ayrı biriktirilmesi için geri dönüşüm lisansına sahip firma ile işbirliği yapıyor.

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu apartman ve sitelerde atıkların toplanması ve ayrıştırılmasına yönelik çalışma başlatan İlkadım Belediyesi, 422 hanenin yaşadığı Çay Mahallesi TOKİ konutlarını ‘pilot bölge’ olarak belirledi.

Hane sahiplerine broşür ve el kitapçığı veren ekipler, geri dönüşümü sağlanabilen ambalaj atıklarının neler olduğunu anlatırken, apartmanın girişlerine de ‘sıfır atık toplama kutusu’ bıraktı.

GELECEĞİ DÜŞÜNÜYOR GERİ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Çevre Koruma Müdürü Ferhat Çobanoğlu, “Projemizi ilçemizdeki tüm apartman ve sitelere yaymayı planlıyoruz. Atıkların düzenli olarak toplanıp geri dönüşümünü sağlayarak, ülkemizin ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Halkımızı ‘Sıfır Atık’ hareketine katılmaya davet ediyoruz” dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ise, “Evsel geri dönüşüm oranını en üst seviyeye çıkarılmasını hedefliyoruz. Geleceği düşünüyor, geri dönüştürüyoruz. İsrafı önlemek adına atıklarımızı geri dönüşüm kutularına bırakalım. Çünkü tüketimimizi, üretime dönüştürmek elimizde” diye konuştu.

Ekipler, site içerisine bıraktıkları geri dönüşüm kutuları ile ‘Sıfır Atık’ hakkında halkı hem bilgilendiriyor hem de teşvik ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz