36 Günde 1100 Öğretmen Korona

0

Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, son 36 gün içinde kentte 1100 eğitimcinin korona virüse yakalandığını belirterek, uzaktan eğitime geçilmesini talep etti.

Samsun Valiliği’ne ‘uzaktan eğitime’ geçilmesini talep ettikleri dilekçeyi teslim ettiklerini belirten Kuruoğlu, “Eğitimciler virüse yakalanıyor, ölüyorlar. Okullar bulaşın yüksek olduğu yerlerdir” dedi.

Korona virüs tablosunda ‘çok yüksek riskli il’ konumunda yer alan Samsun’da okullarda yüz yüze eğitim devam ederken, Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu’ndan ‘uzaktan eğitime geçilmesi’ çağrısı geldi. Samsun Valiliği’ne çağrı yapan Kuruoğlu, “Samsun’da eğitim çalışanlarında covid 19 bulaşma oranı ülke genelinden 5 kat fazladır” dedi.

ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
Son iki ayda Samsun’da 1100 eğitimcinin korona virüse yakalandığını belirten Levent Kuruoğlu, “İşyeri temsilcilerimiz vasıtasıyla ulaşabildiğimiz okullar ve kurumlardan topladığımız veriye göre Samsun’da 2 Mart 2021 tarihinden günümüze en az 1100 eğitim çalışanı covid 19‘a yakalanmıştır. Samsun’da görev yapan ortalama 22 bin eğitim çalışanının 1100’üne bulaşan virüs ortalama yüzde 5’e tekâmül etmektedir. Yani ülke ortalamasından 5 kat daha fazladır” diye konuştu.

YARARDAN ÇOK TEHLİKEYE DÖNÜŞTÜ
Eğitim çalışanlarının aşılanmadığına dikkati çeken Başkan Levent Kuruoğlu, şöyle konuştu; “Bu kadar az eğitim çalışanı aşılanarak eğitim çalışanlarını korumak mümkün değildir. Ülkemizde her vatandaşımızın aşılanması değerlidir. Ancak bugün basına yansıyan haberlerde futbolcuların aşılanması için Sağlık Bakanlığı’ndan onay çıktığı görülmektedir. Bu durum aşı önceliği bakımından gerçeklerden uzaklaştığımızın en bariz göstergesidir. Eğitim çalışanlarının çoğu, eş durumu, çocukların eğitimi, sağlık vb. sebepler nedeniyle çalıştıkları ilçelerde ikamet etmemektedir. Toplu ulaşım araçları ve öğretmen servisleriyle kalabalık gruplar halinde ulaşım sağlanmaktadır. Her türlü tedbiri almalarına rağmen ne yazık ki eğitim çalışanları arasında vaka sayısı hızla artmaktadır. Bizler çocuklarımızın eğitim öğretimden uzak kalmaması ve eğitimde eşitliğin sağlanması adına her türlü riski alarak yüz yüze eğitimi yürütmeye devam ettik. Artık yüz yüze eğitim yapmak yarardan çok hayati bir tehlikeye dönüşmüştür. Samsun ilinden çok daha düşük vaka sayısına sahip birçok il yüz yüze eğitimi seyreltmiş ya da durdurmuştur. Bugün Samsun İl Hıfzıssıhha Kuruluna verdiğimiz uzaktan eğitime geçiş talepli dilekçemizin dikkate alınmasını, Samsun Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’dan ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ndan bir an önce Ramazan ayının gelmesini de göz önüne alınarak uzaktan eğitime geçilmesini talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz