33 Yıllık Çileye Feribot Tesellisi

0

Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde bulunan Altınkaya Barajı için 1987 yılında Kızılırmak Nehri’nde su tutulmaya başlandı. Baraj havzası ile birlikte, bölgedeki vatandaşların karayolu ile ulaşımını sağlayan, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan köprü de sualtında kaldı. Özellikle ilçedeki Kuruçay ve Altınkaya Mahallelerinde yaşayanlar, bu nedenle mağdur oldu.

Bu iki mahallede oturanlar, ilçeye gitmek için su ile kaplı alanı 33 yıldır feribot ve sandallarla geçebiliyor. Vatandaşlar bölgeye köprü yapılması için başvurmadıkları makam kalmadı. Vatandaşlar, yağmurda karda zor şartlarda olduklarına dikkati çekerek özellikle hastaların hastaneye ulaştırılmasında büyük güçlük yaşadıklarını dikkat çekmişlerdi. Taleplerine olumsuz yanıt alan vatandaşlara teselli olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptırdığı feribot hizmete sunuldu.

BAKANLIK HİBE ETTİ
Tuzla’da faaliyet gösteren özel bir firmaya yaptırılan ‘Altınkaya 55’ isimli feribot, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Samsun’un Vezirköprü, Alaçam ve Bafra ilçeleri ile Sinop’un Durağan ilçesinin birbiriyle ulaşımını sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edildi. 2 mürettebat, 12 yolcu, 4 araç kapasiteli, 17 metre uzunluğunda ve 5,60 metre genişliğindeki arabalı feribotun yapımı 6 ay sürdü. İstanbul’dan 20 metre uzunluğundaki TIR ile polis eskortu eşliğinde Samsun’a getirilen feribot, dün de bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin kontrolünde Bafra Altınkaya Barajı’na vinç yardımıyla indirildi.

Söz konusu bölgede geçtiğimiz günlerde bir vatandaşımız kalp krizi geçirmiş, tarla sahibinin 112 helikopterine ekili arazine zarar vereceğini belirtip izin vermemesi sonrası, köprü talepleri yeniden gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz