32 Yıllık Özlem

0

Samsunspor’un 20 Ocak 1989 tarihinde Malatya deplasmanına giderken Havza yolunda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden futbol şehitlerimiz için dün Samsun’da iki anıt birden açıldı. Açılışlarını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.

Elim kazadan 32 yıl geçmesinin ardından Samsunspor Kulübü Derneği’nin 19 Mayıs Stadyumu’nun önüne, Büyükşehir Belediyesi’nin Millet Bahçesi’ne yaptığı 20 Ocak Anıtlarının açılışları yoğun katılım gördü, Kırmızı-Beyazlı camiayı gururlandırdı.

Açılış törenlerine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Samsunspor Kulübü Derneği yönetimi, Samsunspor Divan Kurulu, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Samsunspor camiasının önde gelen isimleri ve taraftarlar katıldı.

KATILIM YOĞUNDU
Bir dizi ziyaret ve açılış için Samsun’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ilk olarak şehirdeki yatırımlar hakkında ziyaret ettiği yerlerdeki yöneticilerden bilgi aldı. Daha sonra Samsunspor Kulübü’nü ziyaret eden Bakan Kasapoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi’ne yapılan “Samsunspor Anıtı”nın açılış törenine iştirak etti.

CAMİAYA BAŞSAĞLIĞI
Millet Bahçesi’ndeki anıt açılış törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “32 yıl önce elim bir trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yıldönümü vesilesi ile buradayız. Camiamıza baş sağlığı, kaybettiklerimizin yakınlarına sabır temenni ediyoruz. Teknik Direktör Nuri Asan, sporcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Atanır, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan. Onları unutmadık, unutmayacağız.” dedi.

“ÖNEMLİ BİR SEMBOL”
Kulüplerin spor camiasının en önemli aktörleri olduğunu ifade eden Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları söyledi: “Ait oldukları şehre ayrı bir anlam ayrı bir kimlik kazandırırlar. Bu acı Samsun’un değil, ülkemizin acısı. Ben bu anıtın sporun vefa acısından da güçlü bir yönü olduğu mesajı vermesi bakımından önemli bir çalışma önemli bir sembol olduğunu düşünüyorum. Bu güzel anıtta bu manada sevginin, dostluğun, kardeşliğin rekabet ne kadar güçlü olsa da centilmenliğin gücünü haykırması acısından tüm spor camiasına önemli bir sembol olarak burada yaşayacaktır.”

“ÇOK ANLAMLI BİR GÜN”
Açılışta konuşan Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise, “Samsunspor ve ilimiz için çok önemli bir konuyu anmak için bir araya geldik. Ben bakanımıza yoğun programına rağmen bizleri yalnız bırakmayıp, buraya geldikleri için şükranlarımızı arz ediyorum. 1989 yılının 20 Ocak günü yani 32 yıl öncesi gerçekten hem ilimiz hem de Samsunspor için çok anlamlı bir gün. Burada 5 kaybımız var. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum” diye konuştu.

Millet bahçesindeki açılışın ardından Bakan Kasapoğlu ve beraberinde heyet 19 Mayıs Stadyumu’na geçerek Samsunspor Kulübü tarafından yapılan ‘Futbol Kahramanları Anıtı’ açılış törenine katıldı.

UZAKTAN İZLEDİ
Elim kazada belinden aşağısı felç olan eski futbolcu ve Samsunspor eski başkanı Emin Kar, 19 Mayıs Stadyumu’nda yapılan anıt açılışını uzaktan izledi. Hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan ve futbolcu arkadaşları anısına konuşma yapması beklenen Emin Kar’ı kimse kürsüye davet etmedi. Emin Kar daha sonra Ertuğrul Sağlam ve taraftarlarla anıtın önünde fotoğraf çekindi.

Bakan Kasapoğlu, Millet Bahçesi’ndeki açılışta Emin Kar’a çiçek verdi.

PANDEMİ UNUTULDU
Millet Bahçesi’nde açılan 20 Ocak Anıtı’nda pandemi kuralları hiçe sayıldı. Özellike Bakan Kasapoğlu geldikten sonra oluşan kalabalık objektiflere böyle yansıdı.

GAZETECİLER HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ
Her iki açılışa basın mensuplarının ilgisi yoğundu. Yaygın ve yerel basının temsilcileri yaşanan gurur tablosuna ortak oldu. Gazeteciler, 19 Mayıs Stadyumu’nun önüne yapılan anıtın önünde Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ve Samsunspor eski başkanı Emin Kar’la birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz