26 Yıllık Sulama Projesi Yılan Hikayesine Döndü

0

Samsun Çarşamba Ovası’na projelendirilen ve çeyrek asırdır tamamlanamayan Sulama ve Drenaj Projesi ile ilgili Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Çiftçiyi daha fazla mağdur etmeyin” çağrısında bulundu.

26 yıl önce başlayan ve çeşitli nedenlerle bitirilemeyen sulama projesine değinen Başkan Ergün, “Bölge çiftçisi, selden ve kuraklıktan yoğun bir şekilde etkileniyor. Çiftçinin emeğinin boşa gitmemesi için geciken Çarşamba Ovası Sulama ve Drenaj Projesi’nin acilen bitirilmesi gerekmektedir. İki büyük selden ve bu sene de sulama kanalları olmadığı ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı meydana gelen kuraklıktan, tarlalarını sulama imkânı olmayan üreticilerimizin ürünleri büyük oranda zarar gördü. Üretici yazlık ürünlerden kuraklık nedeniyle zarar etti” diye konuştu.

BAFRA’DA BENZER PROJE 15 YILDA TAMAMLANDI
Küresel ısınmayla beraber mevsimlerde gözle görülür şekilde değişim olduğunu ve bu mevsimsel değişikliğin üretici için büyük tehdit olduğunu vurgulayan Ferda Ergün, “Çarşamba Ovası Sulama ve Drenaj Projesi, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi 1995 yılında verilerek çalışmalara başlandı. Proje kapsamında Terme, Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerimizde tarım alanlarına sulama suyu temini ve sel afetinin önlenmesi amaçlanmıştır. Projenin bugünkü halinde sulama suyu verilmediği sadece drenaj ve köprülerin yapıldığı görülmekte sonuç olarak projenin 26 yıl boyunca yarısının bile tamamlanmadığı ortaya çıkmaktadır. 26 yıl boyunca ihalesi tekrar tekrar verilip el değiştiren firmaların işi tamamlamadığı kaynakları doğru kullanmadığı görülmektedir. Aynı projenin bir benzerinin Bafra’da 15 yılda bitirildiği bilinmektedir. Bu nedenle projenin daha fazla atıl durumda bırakılmadan bölge üreticisinin hizmetine kısa sürede açılması çiftçi mağduriyetinin giderilmesi ve tarımsal üretimin artması açısından büyük önem arz etmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz