19 Mayıs’taki Atıl Kültür Merkezine Hibe Formülü

0

19 Mayıs Kültür Merkezi’nin inşaatına başlayan yüklenici firma, ‘zarar ediyorum’ diyerek şantiyeyi terk etti. Başkan Osman Topaloğlu, “Keşifler yapıldı, yeniden ihale edeceğiz. Yüzde 50’sini tamamlayıp, Kültür Bakanlığı’ndan hibe isteyeceğiz” dedi.

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde 2017 tarihinde yapımına başlanan ve yüklenici firmanın ekonomik krizden dolayı inşaat maliyetlerindeki artışları gerekçe göstererek inşaatını durdurduğu 19 Mayıs Kültür Merkezi, kaderine edilmiş durumda yeniden ihale edileceği günü bekliyor.

Atıl durumdaki kültür merkezinde oluşan su birikintisini eğlenceye çeviren gençlerin inşaat köpüklerini yüzdürdüğü görüntüler sosyal medyada paylaşılırken, konuyla ilgili 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, HHALK Gazetesi Haber Editörü Noyan Alper Cabbar’a açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak olan ve içerisinde düğün salonu, konferans salonu, sergi salonu, kütüphane, halk eğitim odalarının yer alacağı 19 Mayıs Kültür Merkezi’nin yapım çalışmalarına 11 Aralık 2017 yılında başlanmıştı. 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, projenin 2019 yılı içinde biteceğini açıklamıştı ancak yüklenici firma inşaatı ‘yükselen maliyetler’ nedeniyle terk etti.

YÜKLENİCİ FİRMA KRİZDEN ETKİLENDİ
Başkan Osman Topaloğlu yaptığı açıklamada; “2018’de yılında ihale ettik ve inşaatına başladık. Yaklaşık yüzde 27’si tamamlandı. 2018 yılının sonunda ekonomik krizden dolayı kurda yaşanan dalgalanmalar inşaat sektörünü olumsuz etkiledi, yüklenici firma da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni gerekçe göstererek, fesih işlemi başlattı. Demirde, çimentoda artan fiyatlar nedeniyle ‘zarar ediyorum’ diyen yüklenici firma inşaatı durdurdu. Bakanlık’ta aynı kanaate vardı ve fesih işlemini onayladı. Şu anda yüzde 73’lük bir kısım duruyor” dedi.

BAKANLIK KEŞİF YAPTI BİZ DEVAM EDECEĞİZ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden mühendislerin inşaat alanını gezdiğini ve rapor hazırladığını kaydeden Topaloğlu, “Kalan yüzde 73’lük bölüm için keşif değerlendirmeleri yapıldı. Eksikler tek tek not edildi, rapor hazırlandı. Önümüzdeki 10 gün içerisinde raporun bize ulaşmasını bekliyoruz. Elde edilen bilgiler doğrultusunda tekrar ihale çıkacağız ve inşaata devam edilecek” diye konuştu.

YÜZDE 50’LİK HİBE İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURACAĞIZ
İnşaatın yüzde 50’lik kısmını tamamladıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geri kalan kısım için hibe talep edeceklerini kaydeden 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, şöyle konuştu; “Yüzde 23’lük kısımı bir an önce ihale çıkıp, bitirmek istiyoruz. Daha sonra yüzde 50’lik kısım için de Turizm Bakanlığı’ndan hibe talep edeceğiz. 25-26 bin insanın yaşadığı 19 Mayıs İlçesi için önemli bir proje. 6-7 milyon liralık projenin bedeli bugün 10 milyon lira. Bütçemiz dahilinde tamamlayacağız. Biz 19 Mayıs Kültür Merkezi’ni bitirmek için odaklandık. Biz iş yapmanın, icraatın peşindeyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz