13 Milyonluk İhalede Samsun Firması Yok!

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, SASKİ Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Vezirköprü’de yapılacak olan “Arıtma Tesisi” ihalesi ile ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.

Başkan Türkel, bazı belgeler paylaşarak, SASKİ’nin düzenlediği Vezirköprü’nün alt yapısını ilgilendiren ihalelerin İstanbul’daki firmalara davet usulü ile verildiğini iddia etti.

“SASKİ Genel Müdürü’nün yaptıklarına artık birileri dur desin yeter artık” diyen Türkel, “15.06.2020 tarih 2020/293307 kayıt numarası ile SASKİ Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesi davet usulü ile ihaleye çıkarılmıştır. Ne hikmettir ki; İhaleye girmek için Samsun’da ihale şartlarına haiz hiç kimse yokmuş gibi İstanbul’dan bize göre tanıdıklardan iki firma tekif vermek üzere Samsun’a davet edilmiştir. Söz konusu projenin yaklaşık maliyeti 13 milyon 303 bin 333 TL iken davet edilen iki firmadan biri 13 milyon 412 bin TL fiyat vermiş diğer firma ise 12 milyon 150 bin TL teklif vermiştir. İşin uzmanları bilirler ki yaklaşık maliyet üzerinden yüzde 15 tenzilat yaparak bu firma ihaleyi almıştır” dedi.

TÜRKEL ÇAĞRI YAPTI
CHP’li Başkan Türkel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ve kamu vicdanına seslendiğini ifade ederek, “Açık ihale yöntemini uygulayıp kamuoyu önünde şeffaf bir şekilde isteklileri yarıştırmak varken, çağrı usulü ile İstanbullu iki firmayı ihaleye çağırmak art niyettir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni kim yönetiyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e bir kez daha soruyoruz. Samsun’da söz konusu ihale şartlarını taşıyan hiç mi firma yok? Açık ihale usulü kullanılsaydı ya da Samsun’lu firmalar da davet edilseydi, müteahhitler yüzde 15 tenzilatdan daha fazlasını yapar mıydı? İnşaat daha ucuza mal olur muydu? Diğer ihalelerde de olduğu gibi özellikle SASKİ’nin büyük ihalelerinin tamamını İzmit ve İstanbul firmalarına verilmeye devam edeceği iddiaları doğru mudur?” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz