11 Bini Aşkın Gazeteci İşsizlikle Boğuşuyor

0

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kuruluşunun 74. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyor. 10 Haziran 1946’da Sedat Simavi önderliğinde gazeteciler Cihat Baban, Sait Kesler, Sadun Galip Savcı ve Hayri Alpar’ın katılımı ile kuruldu. Cemiyet’in kuruluşundan bu yana Sedat Simavi ile başlayan ilkeli duruşunu, yönetim kurulları bugün de ödün vermeksizin sürdürüyor.

Bu yıl 10 Haziran’da dünyayı kasıp kavuran Covit-19 salgını dolayısıyla tören yapılamadı. Başkan Turgay Olcayto, gazeteciliğin günümüzdeki güçlüklerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR
TGC Başkanı Turgay Olcayto, evrensel gazetecilik kurallarına uygun dürüst icra edildiğinde gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “11 bini aşkın gazeteci işsizlikle boğuşuyor. Adalet mekanizmasının eşitlikçi bir biçimde işlemediği, eleştirel gazeteciliğin suç sayıldığı tuhaf bir ortamı yaşıyoruz. Gazetecilik suç değildir.”

Olcayto; “İşsizlik konusunda hazırlanan paketlerde gazetecilerin adı geçmemektedir. Tam tersine gazetecilerin özlük haklarına ilişkin uzun yıllardan bu yana gelen kıdem tazminatları gibi kimi kazanımları da ellerinden alınmak istenmektedir. Gazeteciler ekonomik bakımdan çökertilmek istenmektedir. Bütün bunlara rağmen genç meslektaşlarım dimdik ayaktalar” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz